כללי

תנועת המושבים מאגדת 254 מושבים בישראל, בהם מתגוררים כ- 130 אלף איש. בשנים האחרונות עוברים המושבים בישראל שינויים מרחיקי לכת. מספר התושבים המתגוררים במושבים הולך וגדל כתוצאה מקליטת אוכלוסיה חדשה וצעירה וגידול במספרם של בני המושבים הבוחרים להישאר ולגור במושב. במקביל עוברים המושבים שינוי משמעותי במבנה התעסוקה: ירידה חדה במספר העוסקים בחקלאות ומעבר לענפי תעסוקה אחרים בתוך המושב ומחוצה לו.

תנועת בני המושבים היא אחת מתנועות הנוער הגדולות כיום בישראל. מספר החניכים בה עולה בהתמדה ומגיע ל- 30,000. בתנועת הנוער של בני המושבים 2,500 מדריכים ו- 150 בני גרעיני עודד התורמים שנת שרות מזמנם הפרטי לטובת פעילויות הדרכה וסיוע לקהילה. תנועת בני המושבים היא התשתית האנושית של דור ההמשך של המרחב הכפרי בישראל.

 

תנועת המושבים קבעה לעצמה כיעד להוביל את תהליכי השינויים במושבים ולקבוע את סדר היום החדש של ההתיישבות הכפרית במאה ה- 21. אנו מאמינים שההתיישבות הכפרית והחקלאות הם האמצעי המרכזי של מדינת ישראל לשמירת אדמות הלאום ולהבטחת אספקת מזון טרי לאוכלוסיה בכל מצב ובכל תנאי. יש לדעת שלמרות הירידה במספר החקלאים הפעילים נרשם גידול בהיקף היצור החקלאי במושבים הן מבחינה כמותית והן מבחינה כספית וזאת הודות להתייעלות ולשיפורים הטכנולוגיים שהוכנסו בחקלאות. שימור החקלאות במושבים הוא מקור לגאווה עבורנו.

 

אנו סבורים שבצד הקושי שגורמים השינויים לחברים במושבים, הם יביאו בסופו של דבר לחיזוקה של ההתיישבות והצעדתה קדימה.

 

באתר התנועה מופיע מידע רב וניתוח כלכלי של תמונות המצב במושבים כיום וחזון התנועה לעשורים הבאים. אנו רואים באתר כלי תקשורת דו כיווני. נשמח לקבל את תגובותיכם על האתר וכן הערות והצעות בכל הנושאים העומדים על סדר יומם של המושבים בישראל.


בברכה,

מאיר צור

מזכ"ל תנועת המושבים

 

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

  • |
  • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
  • |
  • מונסייט בניית אתרים