נאות הכיכר

יש חיים גם בקצה המדבר, ואפילו חיים טובים מאוד – מושב נאות הכיכר היא סיפורו של חלום שהתגשם והמשיך לצמוח על אף הקשיים שבדרך.

נאות הכיכר הוא הוכחה שגם במדבר ניתן להקים ישובים פורחים ומשגשגים – וכי הגשמת חלום אפשרית גם במציאות ולא רק בספרים או בסרטים.

היישוב החילוני באופיו החל את דרכו כחווה חקלאית עוד בשנת 1959, והפך למושב עובדים בשנת 1970. כיום מתגוררים בו כ- 400 איש, והוא חלק מהמועצה האזורית תמר שכוללת גם את עין גדי, עין חצבה, עין תמר, עיר אובות, הר עמשא ונווה זוהר.

החלום

בשנת 1959 החליטה קבוצת צעירים בעלי חזון להקים ישוב חדש, באחד מקצוות הארץ, ולבסס אותו על היופי והייחודיות של המדבר.

המקום שנבחר היה מדרום לים המלח, סמוך מאוד לגבול עם ירדן (מדינת אויב באותן שנים), והשם שנבחר היה נאות הכיכר על שם חמשת ערי הכיכר ששכנו באזור בתקופת המקרא (המפורסמות שבהן היו סדום ועמורה).

גם כיום נאות הכיכר מרוחק למדי ממרכזי אוכלוסייה אחרים, ובאותם ימים הישוב היה מבודד כמעט לגמרי – פרט לקיבוץ עין גדי שגם הוא היה אז בחיתוליו. למרות זאת, ולמרות תנאי האקלים הקשים, ולמרות שלא קיבלו כל תמיכה מהמוסדות הרשמיים שפעלו למען התיישבות בארץ שהחלה להתפתח, היו אותם צעירים נחושים לתקוע יתד בלב השממה וליהנות מהקסם של חבל הארץ הייחודי.

החווה החקלאית שהקימו התבססה על 4 ענפים: מטעי תמרים, גידול בקר, בריכות דגים ותיירות.

שברו של החלום – והיישוב המוצלח מחדש

בסופו של דבר הכריעו הקשיים את הגרעין המייסד של נאות הכיכר, ולנוכח היעדר התמיכה בהם הם נאלצו בשנת 1968 לעזוב את הנחלה שיצרו לעצמם. שנתיים מאוחר יותר יושב המקום מחדש, בחסות תנועת האיחוד החקלאי, ונאות הכיכר שבה ללבלב בלב המדבר והפעם כמושב עובדים.

כיום ניתן למצוא בישוב קופת חולים, בריכה, מגרשי ספורט, מועדון לנוער וגן ילדים. חברי המושב משתמשים בנחלה שלהם למטרות מגוונות, מגידולי ירקות חורף, דרך מטעים וכלה בצימרים המאפשרים לכולנו ליהנות מחוויה מדברית בתנאים נוחים ומפנקים.

איכות החיים בנאות הכיכר גבוהה במיוחד, כתוצאה מהשקט הנדיר, היופי האדיר שנשקף מכל עבר, התחושה של כל חבר כי הנחלה שברשותו מאפשרת לו להגשים את עצמו וחיי הקהילה המגובשים להפליא.

לגלות את יופיו של המדבר לכולם

אחד היעדים של תנועת המושבים הוא ביסוס התיירות הכפרית, שלא רק מאפשרת לחברי המושבים השונים ברחבי הארץ להתפרנס בכבוד אלא גם מחזקת את הקשר בין המרחב העירוני למרחב הכפרי ומנחילה לכלל אזרחי ישראל את ערכי אהבת הטבע ואהבת המולדת.

נאות הכיכר הוא דוגמה מופלאה לחיבור המוצלח לטבע, ולהתבססות על תיירות – שהחלה כאמור כבר בשנת 1959, בגלגול הראשוני של המושב.

לצד צימרים מושקעים ואירוח מאיר פנים במיוחד, תמצאו במושב גם גלריות מלבבות וסדנאות בתחומים שונים, ובעיקר גישה נוחה אל אתרי טיול מוצלחים במיוחד.

אחד המפורסמים שבהם שוכן ממש בקרבת המושב. זהו המעיין הנסתר, הידוע גם בשם מעיין האהבה, וכשמו כן הוא: מעיין קטן וחינני להפליא המסתתר בינות לעצי תמר (שצמחו מחרצנים שהשאירו מטיילים), בסמוך לכביש הגישה לנאות הכיכר ועין תמר. המעיין – הנקרא גם עין פלוטית, על שם בתו של לוט – הוא של מים מליחים (וקרירים למדי), שבהם שוחים דגיגונים חביבים.

בנוסף ניתן להגיע מנאות הכיכר בקלות אל הגן הבוטני היפהפה שבעין גדי ואל גן העתיקות שבמקום, לטייל בנחל ערוגות ובנחל דוד או אולי דווקא בנחל זוהר הפחות מוכר אך הלא פחות מרשים (למרות היותו נחל אכזב), ליהנות מפסטיבל התמר הנערך מדי שנה בחול המועד סוכות והכולל הופעות של מיטב אמני ישראל, לבקר במערות עין תמר שעל גדות נחל צין ועוד ועוד.

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

  • |
  • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
  • |
  • מונסייט בניית אתרים