בני עטרות

בני עטרות הוקם על בסיס מושבה טמפלרית משגשגת – ועד היום נהנים חבריו, המשלבים בהצלחה חקלאות ועסקים, מרמת חיים גבוהה ומקרבה הן לת"א והן לי-ם.

בני עטרות הוא אחד ממושבי המועצה האזורית חבל מודיעין. המושב, שהוקם מעט לאחר קום המדינה, בשנת 1948, שוכן בסמוך לכביש מס' 40 ובקרבת הערים פתח תקווה ויהוד (דרומית מזרחית לפתח תקווה ומזרחית ליהוד) וכן במרחק קצר מנמל התעופה בן גוריון (מעט צפונית לו).

שטחו של בני עטרות הוא כ- 4,000 דונם ויש בו 66 נחלות. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מנתה בישוב בסוף שנת 2011 929 נפשות.

כפי שמקובל ברוב המושבים בארץ, גם חברי בני עטרות כבר לא מבססים את מטה לחמם על חקלאות בלבד. רבים מהם מנצלים את הנחלה שלהם למטרות אחרות, ויש גם כאלה המתפרנסים מחוץ למושב, שבזכות מיקומו המרכזי ניתן להגיע ממנו בקלות הן לתל אביב והן לירושלים, וכמובן גם לערים נוספות באזור וכן לפארק ההיי טק והעסקים איירפורט סיטי.

ותודה לטמפלרים שבנו

מושב בני עטרות הוקם על בסיס מושבה טמפלרית שכל תושביה פונו מעט לפני פרוץ מלחמת העצמאות על ידי הבריטים שעדיין שלטו אז בארץ ישראל.

המושבה הנ"ל הוקמה בשנת 1902, ונקראה וילהלמה (או בשמה המלא חמידייה-וילהלמה, כדי להביע הוקרה הן לצמד מלכים גרמניים בעלי אותו שם, וילהלם, והן לסולטן תורכי בשם עבדול חמיד ה- 2). הטמפלרים, שהאמינו כי חיים בארץ ישראל ועבודה בה (ובמיוחד עבודה קשה) יקרבו את הגאולה, השכילו להקים כמה וכמה מושבות ותרמו לא מעט לפיתוח הארץ באותן שנים. הם הביאו מגרמניה שיטות חקלאיות מודרניות ואדריכלות שעד היום מהווה תאווה לעיניים, וזכו, ובצדק, להערכה רבה הן מהיהודים והן מהערבים.

באפריל 1948 הוגלו הטמפלרים על ידי הבריטים לאוסטרליה, ושלושה חודשים מאוחר יותר נכבשה המושבה על ידי צה"ל במסגרת מבצע דני – מבצע כולל לכיבוש ישובים רבים באזור, ובהם לוד ורמלה.

מעט לאחר מכן הוחלט בתנועת המושבים ובמוסדות המדינה הצעירה ליישב את בתי המושבה היפים, והמקום הוצע למספר קבוצות פליטים: חברי קבוצה בשם ארגון ירושלים שניסו להקים מושב דתי באצבע הגליל אך נאלצו לפנותו מסיבות שונות; חברי קיבוץ בארות יצחק שנחרב למעשה במהלך מלחמת העצמאות; חברי עטרות – מושב עובדים מצפון לירושלים שעקב הבידוד ממנו סבל ננטש ובסופו של דבר נהרס במהלך הקרבות של מלחמת העצמאות; וחברי נווה יעקב – מושבה סמוכה לעטרות שגורלה היה דומה.

בסופו של דבר נותרו במקום בעיקר חברי עטרות, שהחליטו לקרוא למושב "בני עטרות" לזכר הישוב הקודם שלהם, ואליהם הצטרפו תריסר משפחות שעזבו את שאר ישוב.

זהירות – רעש!

בניגוד לתדמית הפסטורלית המאפיינת מושבים, ולנחת שממלאת את חבריהם לאחר שהגיעו אל המנוחה ואל הנחלה, חברי בני עטרות סבלו לא מעט מרעש – רעש ההמראות והנחיתות של המטוסים בנתב"ג שכאמור שוכן בקרבת מקום.

בשנת 2007 אף הוצאו לכמחצית מחברי בני עטרות צווי פינוי מטעם המשרד לאיכות הסביבה, לאחר ששינוי שביצעה רשות שדות התעופה בנתיבי ההמראה הביא לרעש בעוצמה חריגה במיוחד, הרבה מעבר למותר על פי החוק, דבר שסיכן את בריאותם של המתגוררים במקום.

בהמשך מוגנו בפני רעש, במימונה של רשות שדות התעופה, כמה עשרות מבנים במושב.

חקלאות לצד ענפים נוספים

חלק מחברי בני עטרות מתפרנסים מחקלאות מגוונת – מטעי אפרסמונים, פירות קיץ, רפתות ולולים, ובאופן טבעי המיקום האטרקטיבי במרכז הארץ הביא לכך שלא מעט תושבים בחרו לנצל את הנחלה שלהם למטרות אחרות דוגמת סטודיו ליוגה, מרתף יין ושאר שימושים נפוצים במושבים בימינו.

ביום שישי הראשון של כל חודש, אגב, מתקיים בבני עטרות מופע ייחודי המשלב תיאטרון רחוב עם טיול בין בתי המושב ואתריו המרתקים, מופע המועבר על ידי שחקנים בלבוש טמפלרי ססגוני.

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

  • |
  • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
  • |
  • מונסייט בניית אתרים