כפר תבור

כפר תבור שהוקם לפני למעלה ממאה שנה נחשב ליישוב פורח אולם ההתחלה לא הייתה קלה. כיום כדאי לבקר במוזיאונים ובאטרקציות השונות שבאזור.

 

כפר תבור, שנוסד בתחילה המאה העשרים, זכה לקבל את שמו הנוכחי בזכות ההר המרשים המשקיף עליו, הלא הוא הר תבור. השם, פרי הצעתו של מנחם אוסישקין הידוע שביקר במקום, החליף את הכינוי הקודם של היישוב הצעיר – מסחה. הבחירה בשם לא התקבלה פה אחד אבל אין ספק שהוא הצלח להעניק למקום צביון חדש, מודרני ופשוט מתאים.

 

תחילתו של היישוב הייתה כיישוב חקלאי, כאשר תושביו התבססו בעיקר על חקלאות ועבודת האדמה אולם כיום מרבית התושבים עוסקים במלאכות אחרות. במקום ניתן למצוא אתרי תיירות, אזור תעשייה ואטרקציות רבות ומגוונות. כיום מתגוררים בכפר כ-3000 איש אולם על פי התוכניות הוא צפוי להגדיל את מספר תושביו במידה ניכרת בעתיד הקרוב.

 

יישוב גלילי גאה                              

 

כפר תבור שייך למחוז הצפוני של מדינת ישראל. יש הרואים בו חלק מהגליל, אם כי מבחינה מוניציפלית הוא נחשב לנפרד ויש לו מועצה משלו – מועצה מקומית כפר תבור. היישוב נמצא סמוך ליישובים נצרת, עפולה וטבריה. מערבית לו נמצאים נצרת ועפולה, צפונית מזרחית – טבריה ודרומית מזרחית – בית שאן.

היישוב, שלמרות התפתחותו שומר על צביונו מיוחד, הינו המקום שוב הוקם ארגון ההגנה העברי הידוע "השומר". הארגון הוקם על מנת להיאבק בתופעת הגניבות שמיררו את חייהם של התושבים שראו את עמלם יורד לטמיון ולא הסכימו לשבת באפס מעשה. כמעט מיותר לציין שלארגון השמירה המיתולוגי הזה ערך היסטורי – ציוני חשוב בתולדות העם והארץ.

 

פיתוח והשקעה

 

במהלך השנים חווה כפר תבור עליות ומורדות. מבחינה ההתפתחות, שנותיו הראשונות הצריכו התמודדות עם אתגרים לא קלים והללו נותרו אפילו לאחר הקמת המדינה. במשך תקופה לא קצרה נדמה היה שהיישוב אינו מצליח להתקדם ולשלב בתוכו חידושים טכנולוגיים או לקלוט אוכלוסייה צעירה. אפילו בנושאי תשתיות לרווחת התושבים נדמה היה שהמקום נותר מאחור לעומת יישובים אחרים בסביבה. למרבה המזל המצב הלך והשתנה. ביישוב נקלטו בהצלחה עולים חדשים, המועצה הצליחה לקדם יוזמות בנושאי חינוך, התיישבות, תעסוקה ומסחר – עובדות שהצליחו להביא להתקדמות ולהתפתחות מרשימים. כיום נחשב היישוב למקום המספק איכות חיים מצוינת, הוא בעל שיעור גידול טבעי מרשים ובעל מגוון של אפשרויות פרנסה ותוכניות עתידיות לפיתוח. כמו יישובים רבים באזור השכיל היישוב לקחת חלק בהקמת אטרקציות מעניינות וחשובות.

 

ממוזיאון ועד מרציפן

 

למגיעים למקום מומלץ לסור למוזיאון המקומי. במוזיאון ניתן להתרשם מאורח החיים של התושבים שהקימו את היישוב ושניהלו בו את חייהם לפני למעלה ממאה שנה. האתר החשוב הזה מכיל תצוגה של פריטים ודוגמאות שממחישות יותר מכל את ההיסטוריה של ההתיישבות. ניתן להתרשם מתצוגה בלתי אמצעית של תנאי המגורים של אותם הימים, לראות בתי מגורים משוחזר, אילו חיות משק וגידולים התקיימו במקום וכן לצפות בסרט מרתק. החוויה, שיכולה להשתלב נהדר עם טיולים או עם לינה באזור יכולה להתאים לכולם – למבוגרים ולצעירים, לזוגות ולמשפחות. ניתן להשתתף בהדרכות וישנן גם פעילויות לילדים.

 

לצד המוזיאון המקומי, אסור לוותר על ביקור במוזיאון המרציפן עליו גאים רבים מתושבי כפר תבור. כדי להבין מדוע דווקא מרציפן ומדוע דווקא כאן כדאי לדעת ששקדים נחשבו לגידולים מרכזיים שאותם נטעו המתיישבים. מכיוון שהמרצין הלבן והמתוק הוא אחד התוצרים הידועים של צמח השקד, קל להבין מדוע נבחר המקום לצורך פיתוחו של המוזיאון הייחודי. ביקור במקום מבטיח חוויה מרתקת לא רק לאוהבי הממתק הידוע. למקום כדאי להגיע עם ילדים, שנהנים מאוד להכיר את דרך הייצור של המרציפן ואף להשתתף בפעילויות שונות כגון פיסול במרציפן. לפני סיום נספר שהמקום פועל לאורך כל השבוע, גם בשבת ובחג.

 

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

  • |
  • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
  • |
  • מונסייט בניית אתרים