עד כמה משתלם לגור בכפר ביחס למחירי הערים הגדולות

מחירי הדיור בארץ הולכים ועולים. עם זאת, מסתבר שישנם מקומות שבהם המחירים נחשבים לשפויים יותר. דוגמא לכך ניתן למצוא ביישובים כפריים וביישובים קהילתיים.

 

כלי התקשרות השונים מדווחים על ניסיונות חוזרים ונשנים של גופים ממשלתיים ושל בנק ישראל להביא לירידה במחירי הנדל"ן. על רקע העלייה המתמשכת והמשמעותית במחרי הנדל"ן נכון לעת כתיבת שורות אלה, נוחלים הצעדים השונים כישלון רבתי. במיוחד כאשר מדובר על יישובים עירוניים במרכז הארץ, דומה כי המחירים אינם מפסיקים לעלות, ובאחוזים ניכרים. בשורות הבאות נרצה לבדוק על כמה באמת משתלם לגור בישובי פריפריה כגון מושבים, יישובים קהילתיים שונים או כפר כזה או אחר, וזאת לעומת מגורים בערים הגדולות.

 

האם המחירים באמת יקרים?

 

הדיווחים הרבים אודות מחירי הנדל"ן המאמירים מתעלמים באופן מופגן מאזורי פריפריה. כך, קשה למצוא סקירות ממצות אודות מחירי נדל"ן במקומות הרחוקים מהעין הציבורית. כאשר בכל זאת מחפשים נתונים, מסתבר שישנם אזורים רבים שבהם ניתן לרכוש איכות חיים כפרית במסגרת מושבים , למשל, ברמת מחירים שונה מזו שמזכירות כותרות העיתונים.

 

מבדיקת הנתונים של יישובים בכל רחבי הארץ, יישובים מכל הסוגים - כפר, עיר, מושבי עובדים, מושבים שיתופיים וכן הלאה, עולה תמונה ברורה. ככל שמתרחקים מהמרכז המחירים הולכים ומתמתנים. אמנם גם באזורי הפריפריה ניתן לראות סימנים לעליה של מחירים, בין היתר בשל עליה מתמשכת בתשומות הבניה, אבל לא מדובר בקפיצה של המחירים הידועה מהמרכז.

 

באופן זה, אין ספק שמחירי הנכסים השונים למגורים ברחבי הארץ שומרים על ממוצע גבוה יחסית לכוח הקניה, אבל ישנו פער עצום בין מחירי נדל"ן במרכז, בערים הגדולות, לעומת המחירים ביישובים הכפריים או הכפריים למחצה. מסתבר שלא בכל מקום המחרים יקרים באותה המידה.

 

הסיבות לפערי המחיר

 

לפערי המחיר שבין ערים גדולות במרכז הארץ לבין יישובים בניחוח של כפר ישנם כמה וכמה הסברים.

·         הסיבה הראשונה הינה עניין של ביקוש והיצע – כל עוד הביקוש לבניה למגורים במרכז הארץ ובערים הגדולות ימשיך להיות גבוה, כך ימשיכו גם פערי המחיר. בשלב זה, לא ניתן לראות התמתנות של ממש בביקוש לדירה בערים הגדולות ולכן – המחירים צפויים להמשיך לעלות.

 

·         הסיבה השנייה לפערי המחיר טמונה בהתדלדלות משאבי הקרקע בערים המבוקשות. לא רק שהביקוש לדירה בעיר הגדולה איננו מתמתן אלא שגם עתודות הקרקע הולכות ומצטמצמות. בעוד שבפריפריה ואפילו באזורים כפריים שנעשים למבוקשים נותרות עתודות קרקע גדולות, המרכז הולך ונעשה צפוף יותר ויותר. כל עוד לא ימצא פתרון למצוקת הקרקעות במרכז, וקשה לראות כיצד ימצא פתרון כזה, המחירים בערים הגדולות ימשיכו לשמור על פער של ממש, אפילו בהשוואה ליישובי ספר מבוקשים הכוללים יישובים קהילתיים, מושבים איכותיים והתיישבותיות אחרות.

 

·         עלות קרקע – סיבה נוספת ליוקר הדיור בערים הגדולות היא התייקרות מחירי הקרקעות. סיבה זו, שקשורה קשר הדוק למחסור הנוכחי בקרקעות לבניה, מהווה חסם משמעותי בפני הורדת מחירי הדירות במרכז ובייחוד בערים המבוקשות. לכן, גם על רקע זה ניתן לומר שרכישת נחלה או נכס ביישוב כפרי או קהילתי שחורג מהמרכז הצפוף, נחשב לצעד משתלם יותר.

 

בוחרים באיכות, בוחרים במחיר

 

למרות שיותר ויותר אנשים בוחרים לעשות צעד חשוב לקראת השגת איכות חיים משופרת באמצעות מעבר לפריפריה, לכפרים וליישובים קהילתיים, כאשר מדובר על נכסים דומים – הפער במחיר ממשיך להיות משמעותי. בית צמוד קרקע בעיר מבוקשת יקר הרבה יותר מאשר ביישוב כפרי בפריפריה. כאשר מוסיפים לכך את העובדה שיישובים רבים שדווקא רחוקים מאוד מהמרכז זוכים לציונים טובים במדדים של מצב סוציו אקונומי, במדדים של הצלחה בבחינות הבגרות ובסקרי שביעות רצון של תושבים וותיקים וחדשים, אין ספק שמדובר על חלופה שכאי לקחת בחשבון ביחס למגורים בערי המרכז הצפופות.

                                             

 

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

  • |
  • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
  • |
  • מונסייט בניית אתרים