יוקר המחיה- התשובות של צבי ויליגר (צביקה ויליגר ), רמי לוי ומאיר צור

יוקר המחיה בישראל הוא נושא שעלה הרבה לאחרונה בשיח הישראלי, הורדת יוקר המחיה הוא שאיפה של כל ישראלי החי בישראל, צבי ויליגר (צביקה ויליגר) מסביר כיצד נוכל לעשות זאת.

חברת וילי פוד היא אחת השחקניות המרכזיות בשוק המזון ובפרט אחת המובילות בתחום ייבוא המזון , ואם מי שהקים אותה והצמיח אותה , צביקה ויליגר , מסביר מדוע החיים בארץ כה יקרים בהחלט כדאי להפנים את הדברים . רמי לוי יודע אף הוא דבר או שניים על סיטונאות , קמעונאות ומה שביניהם ובפרט מהן הסיבות ליוקר המחיה שמכביד על כולנו , ומזכ " ל תנועת המושבים מאיר צור בקיא בכל הקשור למדיניות החברות הגדולות במשק - שלושתם , כלומר ויליגר , לוי וצור , לקחו חלק בפאנל מיוחד בנושא יוקר המחיה בארץ ( בהנחייתו של העיתונאי הכלכלי המוביל נחמיה שטרסלר ) ובהחלט רצוי לקרוא את התובנות , המסקנות וההצעות שלהם .

מאיר צור: בגלל הריכוזיות

מזכ " ל תנועת המושבים מאיר צור התרכז בדבריו בריכוזיות הגבוהה יתר על המידה השוררת בשוק המזון בישראל .

בפרט הדגיש צור את הפערים העצומים בין מחיר הירקות והפירות שמשלמים הצרכנים לבין התמורה אותה מקבל החקלאי . הסיבה לכך היא שהשוק הסיטונאי בישראל מתנהל כמו קרטל , שכן 4 חברות רוכשות כשני שליש מכלל הסחורה החקלאית - ויכולות בעצם לקבוע את המחיר , כך שבסופו של דבר נוצר מצב שבו החקלאי מקבל שקל לקילו אבל הציבור הרחב נאלץ לשלם 5 ש " ח לקילו .

בנוסף סיפק צור דוגמה כואבת במיוחד : תנובה . כשהחברה שמוציאה סכומי עתק על פרסומות בניסיון למתג אותה כישראלית הייתה אכן ישראלית בבעלות מושבים וקיבוצים , היא התנהלה באופן הוגן והרוויחה יפה אך לא על חשבון הלקוחות . מאז 2008, השנה שבה חלק ניכר מהאחזקה בתנובה עבר לידי קרן אייפקס הבריטית , החלה החברה להעלות את המחירים עוד ועוד .

צביקה ויליגר: הוועדים בנמלים וסוגיית הכשרות

צביקה ויליגר הוא אחד מאנשי העסקים הוותיקים בתחום ייבוא המזון ולמעשה אפשר לומר שהוא נולד אל תחום זה , שכן אביו , אלכסנדר , החל כבר לפני כ - 60 שנה לייבא לארץ שימורים שונים ( טונה , לפתני פירות , פטריות ועוד ). בסוף שנות ה - 80 של המאה העשרים הפכו צביקה ואחיו הצעיר יוסי למנכ " לים משותפים של העסק המשפחתי , וב - 1994 הקימו חברה חדשה בשם " וילי פוד " ( שכאמור הפכה לאחת המובילות בכל הקשור לייבוא מזון לארץ וב - 2014 נמכרו 58% ממניותיה לאיש העסקים אלכסנדר גרנובסקי תמורת לא פחות מ - 268 מיליון ש "ח).

בדבריו בפאנל הדגיש צביקה ויליגר שתי בעיות מבניות במשק הישראלי שהן בין הגורמים להיווצרות יוקר המחייה : התנהלות הנמלים ובפרט הוועדים החזקים בהם , והכשרות .

ויליגר סיפר כי בעקבות המחאה החברתית שפרצה ב - 2011 החליטה וילי פוד לפעול לשינוי המצב ולהגדיל את התחרות במוצרים כמו גבינות , שוקולדים , מוצרי מאפה ושימורי דגים - אולם קשה לעשות זאת כשהמחיר שהוא נאלץ לשלם עבור השירותים שמקבלת וילי פוד בנמל ישראלי גבוהים פי 4 (!) מאלה המשולמים בנמלים דומים בחו " ל , וכשבנוסף רמת השירות נמוכה למדי ( כדוגמה סיפר צביקה ויליגר על מקרה שבו ייבא מכולה של יוגורט שעלול להתקלקל אם לא ישוחרר מהנמל תוך 48 שעות - ובדיוק באותו מועד פרצה שביתה בנמל ).

רמי לוי: הכוח בידי הצרכנים

בניגוד לעמיתיו צביקה ויליגר ומאיר צור , רמי לוי הדגיש את אחריותם של הצרכנים וטען שהכוח נמצא בידיים שלהם . אם , למשל , יבחרו הצרכנים בתחליפים זולים ואיכותיים במקום במותגים יקרים , הרי שהדבר יתרום לא מעט להורדת יוקר המחיה .

גורמים נוספים ליוקר המחיה לפי דבריו של לוי הם המכס הגבוה המוטל בתחומים מסוימים וכן חוסר יעילותו של המגזר הציבורי בישראל ( שמוביל להעמסת מיסים נוספים על הציבור הרחב ).

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

  • |
  • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
  • |
  • מונסייט בניית אתרים