גלרית התנועה

"נהלל - ציפור המזל" - הילה צ'ולסקי

 

חדשות

 • זוכרים את שלמה אוזן ז״ל

  השבוע התקיימה אזכרה לזכרו של שלמה אוזן ז״ל, בנם הבכור של ג׳יני ואהרון אוזן ז״ל (לשעבר מזכ״ל תנועת המושבים ושר בממשלות ישראל) אשר נפל על גדות תעלת סואץ במלחמת ההתשה ב- 23/5/1970 בל״ג בעומר. המשפחה סיפרה שבאותה השעה שנפל הפגז שהרג את שלמה ושבעת חבריו, קרס הגג של בית הכנסת במושב. אביו פעל רבות להקמת בית כנסת חדש שנחנך לאחר 3שנים(5/73) ונקרא ״מגן שלמה״ על שמו.

  בכל שנה, מאז שנהרג, הוריו קיימו טקס אזכרה והענקת מלגות לסטודנטים ולחיילים בני המושב.

  שני ההורים הלכו לעולמם ובנם עירון לקח על עצמו להמשיך בעריכת האזכרה בשנה ה-47 לנפילתו , וחלוקת המלגות.

  בטקס מרגש שהתקיים השבוע בבית הכנסת ״מגן שלמה״ בהשתתפות שר השיכון, יואב גלנט, מזכ״ל תנועת המושבים, מאיר צור, המועצה האזורית מרחבים, שי חגג, יו״ר המועצה הדתית, שמעון שדה. הוצגה מצגת מרגשת על קווים לדמותו. מדובר טקס מרגש, מכובד ומכבד בכל רמה אשר יעל ועירון ובני ביתם קיימו לזכרו ושימור מורשתו.

 • לקראת ל"ג בעומר – אמצעי חדש לכיבוי מהיר של אש תוך שניות ספורות !

  מדורות ל"ג בעומר הן החוויה המסורתית של ילדי ישראל, אלא שלמרבה הצער חלק מהן, מסתיים בתאונות קשות. לכן, בעוד הילדים עוסקים בימים אלו, באיסוף נמרץ של קרשים ונערכים להבערת האש, חוששות הרשויות מפגיעות צפויות ועוסקות בהפצה ובהטמעת הנחיות בטיחות להורים ולילדים.

  כעת, אמצעי חדש מציל חיים שהושק לאחרונה, עומד לתפוס מקום מרכזי בערכות הבטיחות – קוביה לכיבוי מהיר של אש. במגע של הקוביה לכיבוי עם האש נוצר אפקט מיידי של פיצוץ המפזר את אבקת כיבוי אש וזו "חונקת" את האש תוך שניות ספורות.
  התפעול הינו פשוט ונח ואינו דורש ידע מוקדם, הכשרה או הכנות מיוחדות. רק להשליך את הקוביה לעבר האש – גם ממרחק של כמה מטרים, ופעולת הכיבוי תתבצע בעצמה , באופן אוטומטי ,תוך שניות ספורות, מרגע המגע הישיר והרציף עם האש.
  הפעולה יכולה להתבצע ע"י כל אחד.

 • תרבות קיץ במושב: 10% הנחה על 10 מופעים

 • מנהיגות את המחר

  השבוע הסתיים קורס ״מנהיגות את המחר״ במועצה האזורית מרחבים.

  הקורס הינו ביוזמה ובשיתוף פעולה של עמותת כ"ן, תנועת המושבים, התנועה הקיבוצית ומרכז המועצות האזוריות.

  את הקורס סיימו 17 נשים, ממספר מושבים במועצה האזורית. נשות הקורס הציבו לעצמן למטרה לקדם שיוויון מגדרי במועצה. הקורס היה

  בהנחייתה של נעמה שקד לוי מקיבוץ גבולות. בסיום נכחו ראש המועצה, שי חג'ג' שפתח בפני הנשים את הדלת לקחת חלק במליאה ובוועדות השונות, יו"ר עמותת כ"ן, עו"ד ליאל אבן זוהר ונציגה נוספת מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

  קורס נוסף אמור להיפתח בחודש הקרוב במ.א מגידו.

  מנהלת היחידה לקידום נשים בתנועת המושבים, התנועה הקיבוצית והמועצות האזוריות, הילית בן צבי אמרה: ״בעזרת הכלים והמיומנויות שרוכשות המשתתפות בקורס נראה יותר ויותר נשים סביב שולחן קבלת ההחלטות ויותר נשים מעורבות בעשייה הפוליטית המקומית האזורית והארצית״.

 • דיון מיוחד בכנסת: קדושת החיים וטוהר הנשק לאור משפט אלאור אזריה

  בתאריך 14/3 התקיים בכנסת כנס בנושא קדושת החיים וטוהר הנשק לאחר משפט אלאור עזריה. את הכנס יזמו והובילו ח"כ איתן ברושי (מחנ"צ) וח"כ יעקב פרי (יש עתיד). את הכנס הנחה פרופסור אסא כשר ובין משתתפיו ח"כ (האלוף במיל') אלעזר שטרן, ח"כ (האלוף במיל') אייל בן ראובן, ח"כ עומר בר-לב, ח"כ יהודה גליק, האלוף במיל' יצחק בריק נציב קבילות החיילים, האלוף במיל' גרשון הכהן.

   

  בתמונה: גאיה נמט, מקיבוץ עינת, ש"ש בויצו נהלל וד"ר גבי אסם, ראשת אגף חינוך ומשימות בדיון בכנסת השבוע 

 • חוברת הימים הלאומיים!

 • תנועת המושבים פותחת השבוע תערוכה ייחודית בבית התנועה של האומן נאור משה ממושב מגשימים

  נאור, אמן רב תחומי, בוגר בצלאל ומורה לאמנות מצייר דמויות ונופים ,בצבעי אקריליק, בתערוכה מגוונת ומלאת דימויים . .

  שם התערוכה הינו "גלגל החיים". נאור מסביר על מהות התערוכה "זה גלגל החיים מטלטל אותנו בין ייאוש לתקווה לאהבה".

  אוצר התערוכה הינו יהודה אלטון מאגף חברה וקהילה של תנועת המושבים.

   

 • למעלה מ-70 ספרניות השתתפו השבוע בסמינר הספרניות של תנועת המושבים

  תנועת המושבים קיימה השבוע סמינר בן שלושה ימים לספרניות במושבים. למעלה מ-70 ספרניות מכל רחבי הארץ נפגשו ודנו בצרכים המשתנים הן במושבים והן בספריות עצמן. בנוסף קיבלו הרצאות מגוונות לצד פעילות מעשירה בין השאר על איך לעודד קריאה במושב.

  אחת הספרניות סיפרה: ״מזה כ-14 שנה אני עובדת כספרנית במושב והשנה החלטתי להצטרף לראשונה לסמינר. מצאתי נשים כמותי, מתנדבות ללא כל תקציב שיכולות לעזור לי ואני להן בזכות הידע הרב שמצאתי כאן בסמינר״.

  כזכור, לפני למעלה מ-55 שנה, בשנות השישים, הקים יהודה אלטון מאגף חברה וקהילה של תנועת המושבים את הספריה הניידת במושב, דבר שקיים עד עצם יום זה.

 • קול קורא להצטרפות למאבק על החקלאות

 • קורס הארכיונאים של תנועת המושבים יצא לדרך, זו השנה החמישית!

  קורס הארכיונאים- נאמני תיעוד ושימור של תנועת המושבים נפתח זו השנה החמישית.

  בקורס משתתפים נציגים מהמושבים מכל רחבי הארץ מבאר מילכה שבדרום ועד רמות נפתלי שבצפון. 

  מדובר בקורס משמעותי שכל כולו שימור ותיעוד המושב מהקמתו ועד היום. תנועת המושבים רואה ערך עליון בתיעוד מסיפורי ההקמה של המושב דרך  תיעודים היסטוריים משמעותיים עד לאירועים בימים אלו.

 • תערוכה חדשה בגלריית תנועת המושבים

  התערוכה החדשה של האומנית הילה צ'ולסקי תוצג בגלריית תנועת המושבים בתל אביב. מדובר בתערוכה ייחודית של נופים לרבות נופי נשים ונופי ארץ ישראל.

  צ'ולסקי בחרה להציג את הציור "נהלל – ציפור המזל". מדובר ביצירה מורכבת שכן נהלל, המושב הראשון בארץ ולו צורה מיוחדת של מעגל, הוא סמל ההתיישבות העובדת. צ'ולסקי למדה והתחנכה בנהלל, ממנו ינקה את האהבה לטבע, לעבודת האדמה וההתיישבות ובחרה לגור במצפה גילון שבגליל.

  נהלל - ציפור המזל", צילום תמונה: הילה צ'ולסקי"
 • כ- 1500 חניכים מתנועת הנוער, בני המושבים יצאו למפעל לזכרו של יוסי יפה ז"ל

  כ- 1500 חניכים מתנועת הנוער, בני המושבים יצאו למפעל לזכרו של יוסי יפה ז"ל במועצה האזורית גולן, לציון 50 שנה להתיישבות בגולן. המפעל ארך 4 ימים.

  הימים במפעל מחולקים לשניים- עבודה וטיול. בחצי היום הראשון עבדו החניכים באתרי עבודה בהם שיפצו, ניקו, וסללו שבילים, אנדרטאות ופינות חן ברמת הגולן. בחצי השני של היום טיילו החניכים במסלולים נחל אל על, ג'ילבון, נחל דליות עד לגמלא, ובזוויתן.

 • כ- 150 מזכירות מושבים הגיעו לסמינר המזכירות הארצי של תנועת המושבים: "מהוות גאווה גדולה עבור המושבים"

  כ- 150 מזכירות מושבים מכל רחבי המדינה הגיעו השבוע לסמינר המזכירות הארצי שקיים אגף חברה וקהילה של תנועת המושבים בירושלים . הסמינר, בן היומיים, עסק השנה בנושא "חשיבה אסטרטגית בראיית מזכירת המושב". את הסמינר הפיקה שושי נשר, מאגף חברה וקהילה של תנועת המושבים.

  מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור פתח את הסמינר ואמר: "אתן, מזכירות המושבים, מהוות גאווה גדולה עבור המושבים ותושבי המושבים. אני גאה בכל אחת ואחת מכן על שמירת הצביון והמורשת של המושב תוך כדי טיפול, קידום ועזרה בבעיות המושב וקיומם של אירועי החברה וקהילה. את הכנסים הללו אנחנו עושים במיוחד בשבילכן, כדי להעשיר אתכן ולחזק את פעילותכן הענפה".

   

   

 • כ-200 גרעינרים הגיעו השבוע לגבעת חביבה ליום השיבוצים של בני המושבים

  כ-200 גרעינרים הגיעו השבוע לגבעת חביבה ליום השיבוצים של בני המושבים, באירוע קיבל כל ש"ש את שם המועצה בה ישובץ, וכן גילה מי יהיו חבריו לקומונה אתם יחיה בשנה הקרובה ויחלוק את השנה המשמעותית אליה הוא נכנס.
  מנהלת בני המושבים, שירי ארדיטי נחום: ״מדובר באירוע משמעותי ומרגש במיוחד,במסגרתו הגרעינרים קיבלנו את השיבוץ שלהם לקומונות, כל מי שהיה בגרעין של בני המושבים זוכר את יום השיבוץ שלו כאחד האירועים המלחיצים והמרגשים, אני בטוחה שחברי הגרעין הנכנס יצליחו להיכנס לנעלים הגדולות אותם משאירים אחריהם חברי הגרעין היוצא״.
  בכנס אף השתתף מזכ״ל תנועת המושבים, מאיר צור שבירך את 200 חברי הגרעין היוצא ואיחל הצלחה ל-200 חברי הגרעין הנכנסים.
 • יותר מ- 1000 מדריכים ופעילים של בני המושבים השתתפו באירוע הוקרה על פעילותם

  מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור: "שנת שיא בפעילות של בני המושבים גם בכמות החניכים שהשתתפו וגם באיכות הפעילות. גאווה גדולה עבורנו"

  יותר מ- 1000 מדריכים ופעילים של תנועת הנוער, בני המושבים הגיעו לאירוע הוקרה עבור הפעילות והעשייה התנועתית שתרמו לאורך השנה במושבים ובמועצות. במהלך האירוע התקיים טקס פרידה מהגרעין היוצא ומאנשי צוות ורכזים אשר מסיימים את תפקידם. כמו כן, התקיימה הופעה מלאה של איזי אשר הפתיע עם חולצת בני המושבים ובירך את המשתתפים על עשייתם.

  האירוע נערך בפארק נחשונית במהלכו הפעילים והמדריכים בילו בפארק המים ובבריכות, ועשו הפעלות כמו אקרו בלאנס, ריקוד שקט ,יצירה אלטרנטיבית ועוד. את האירוע ריכזה איילת צור, מנהלת כוח האדם והשמה בבני המושבים.

 • אלפי חניכים בשכבות ז' וח' יצאו למסעות הקיץ של בני המושבים

  כ- 2500 חניכים ומדריכים יצאו השבוע למסעות הקיץ של תנועת הנוער בני המושבים - מסע פלמ"ח לחניכי שכבת ז' ומסע בעקבות לוחמים לשלום לחניכי שכבות ח'. המסעות היו בני הארבע ימים בצפון.

  במסע פלמ"ח הכירו חניכי שכבת ז' מקרוב את סיפורי הפלמ"ח. החניכים התחילו בנחל מורן, הר נריה, הר מירון, נחל מירון ונחל עמוד, המשיכו לבריכות שיכווי והאנדרטה לחללי צפת, וסיימו בכנרת לפעילות ימית עם הפלי"ם.

  אוהד מצוינים רכז מסע פלמ"ח: " 'עם שלא יודע את עברו, ההווה בו הוא חי דל ועתידו לוט בערפל'. מסע פלמ"ח שם את ערך הרעות של הפלמ"חניקים כערך מרכזי בטיול ומחבר בין עבר והווה, בין פלמ"חניקים ובין שכבות כיתות ז'. הטיול בין נופי הארץ עם חברים מהמושב הוא שמשמר את הביחד הישראלי הייחודי- ערבות הדדית, ציונות ואהבת הארץ".

 • מזל טוב: מושב רשפון חוגג 80 שנה לעלייתו לקרקע

  מושב רשפון מציין בימים אלה 80 שנים להיווסדותו: ביום חמישי שעבר ציין המושב את תאריך העלייה לקרקע באירוע חגיגי וארוחת ערב מושבית בהשתתפות למעלה מ-1000 מתושבי המושב.

  לרגל האירוע החגיגי, מתפרסמות תמונות ארכיון המאפשרות הצצה נוסטלגית אל תקופה אחרת, בימים שלפני קום המדינה. רשפון הוקם בשנת 1936. שלושים המשפחות הראשונות של המושב התארגנו כבר משנת 1931 בהרצליה במסגרת 'התיישבות האלף'. בחורף 1936 עלו המשפחות על הקרקע בתחילה, ועדת השמות קראה ליישוב "רשפונה", על שם עיר עתיקה שהייתה באזור, אך התושבים בחרו בסופו של דבר בשם רשפון.

  כחצי שנה לאחר עלייתם לקרקע פרצו המאורעות, והמושב היה נתון לפשיטות של מסתננים שבמהלכם אף נרצח חבר המושב, אשתו נחטפה ושני ילדיהם הקטנים נשארו בבית. חברי רשפון לקחו חלק פעיל מאוד בקליטת מעפילים שנחתו מהים באזור קיבוץ שפיים, והיו עקב כך נתונים לביקורים ועוצר על ידי הצבא הבריטי. יותר מאוחר חברי המושב קלטו בני נוער ניצולי שואה.

  בתחום החקלאות, המושב הוביל במשך שנים בפיתוח שיטות גידול חדשות ופיתוח גידולים חדשים. במשך השנים המושב גדל וקלט משפחות נוספות , וכיום לאחר פיתוח הרחבה המושב מונה כ-300 משפחות.

  ראש המועצה האזורית חוף השרון, אלי ברכה בירך את רשפון ביום חגו: "רשפון הוא מעמודי התווך של ההתיישבות ובעל רקע ועבר מפואר שנטוע עמוק בימי ראשית ההתיישבות בארץ והקמת המדינה".

   

   

 • מושב בני דרור חגג 70 שנה להיווסדותו!

  כ- 1200 איש הגיעו לחגוג השבוע את חגיגות ה- 70 שנה להיווסדותו של מושב בני דרור. השבוע התקיים מפגש תושבים מהעבר, מההווה ומהעתיד במסגרתו החליפו חוויות וסיפורים על מה שהיה ועל ההצלחה של ההתיישבות. לאחר המפגש בירכו את המושב יו"ר הוועד המקומי – שי פורטה, מרכז המשק – עופר מאור, ראש המועצה האזורית – עמיר ריטוב ומזכ"ל תנועת המושבים – מאיר צור.

  המופע המרכזי התקיים בהשתתפותם של 100 תושבים מהמושב בבימויה של דקלה כהן ובהפקתו של ניר אביב.

  מושב בני דרור, הינו סיפור הצלחה עצום, שבתוך 70 שנות פעילות הצליח להגיע להישגיים אדירים – הן בפן ההתיישבותי והן בפן החברתי.

  כזכור, כשנתיים לפני קום המדינה תושביה הראשונים של בני דרור החלו להפריח את השממה, והקימו מושב שיתופי לתפארת ששילב בין חקלאות לתעשייה.

 • אדם ואדמה: מצמיחים מנהיגות עם שורשים

  בוגרי כיתה ט' - בואו להצטרף לחבורה איכותית בביה"ס החקלאי בחצבה!

  לכל הפרטים לחצו כאן

   

 • נערכים למסעות הקיץ: ההכנות למסע פלמ"ח ומסע בעקבות לוחמים לשלום של בני המושבים הסתיימו בהצלחה

  נערכים למסעות הקיץ: ההכנות למסע פלמ"ח ומסע בעקבות לוחמים לשלום של בני המושבים הסתיימו בהצלחה.

  כ- 230 מדריכים ואנשי צוות השתתפו בהכנת מדריכים של מסע פלמ"ח, אשר צפוי להתקיים בחודש אוגוסט הקרוב למסע של חניכי שכבות ז', אשר יחזרו בזמן לתקופת הפלמ"ח.

  במהלך ההכנה למדו המדריכים על הווי הפלמ"ח ועל הערכים המובילים שלו: התנדבות, רעות וטוהר הנשק. טיילו בנחל מורן, הר מוריה , הר מירון, נחל עמוד, בריכות השכווי וביקרו באנדרטה לחללי צפת.

 • תנועת המושבים: למעלה מ- 160 פעילי ורכזי תרבות מושבים מרחבי המדינה הגיעו ליום חשיפת אומנים שהתנועה ארגנה

  האומנים אשר הופיעו בפני רכזי התרבות הינם בין השאר- זמרים כמו - עינת שרוף, דפנה ארמוני, אומן החושים אמיר לוסטינג, להקות, הופעות, הרצאות, שחקנים ושירה בציבור ***מטרת האירוע הייתה לכנס את פעילי התרבות מהמושבים השונים ברחבי המדינה ולחשוף אותם מגוון רחב של אומנים שיתאימו לכל תחומי החיים בקהילה במושב

  תנועת המושבים קיימה את האירוע השנתי - "יום חשיפת אומנים" שעיקרו היה להציג ולחשוף בפני פעילי ורכזי התרבות במושבים השונים ברחבי המדינה בפני כמה שיותר הופעות ואירועי תרבות בשביל שהלן יזמינו עבור תושבי המושבים.

   צילום: דודי נשר 

 • סמינר ההדרכה הגדול של בני המושבים – סמינרי ט' התקיים השבוע: כ- 1800 חניכים השתתפו מכל רחבי הארץ ויום הורים בו השתתפו למעלה מ-10 אלף איש

  כ- 1800 חניכים בוגרי כיתות ט' מרחבי הארץ, השתתפו השבוע בסמינר ההדרכה הגדול ביותר של בני המושבים - סמינרי ט' ביער עזריקם.

  מדובר באחד האירועים המשמעותיים ביותר של בני המושבים במסגרתן מכשירים את בוגרי כיתות ט' להיות מדריכים ופעילים בצוות ההדרכה הבוגר של הקנים בישובים. החניכים נהנו מחוויה בת עשרה ימים של חיבור להיסטוריה של המושבים, לערכי התנועה, עברו חוויות שונות ומגוונות אשר בונות את דמותם בפן הערכי, חינוכי, הדרכתי, הציוני, וקיבלו את הכלים להמשך הדרך ביישובים. כל זאת בתנאי שטח ומחנאות .

  את הסמינר העבירו כ- 250 גרעינרים ובוגרי התנועה בתחומי ההדרכה, המנהלה והפרט. במהלך הסמינר, התקיים יום הורים אליו הגיעו למעלה מ- 10 אלף אנשים.

   

 • גר במושב? משקארד המועדון שלך!

 • אלבום מייסדי מושבי תנועת המושבים

 • תנועת המושבים מקימה את אלבום מייסדי המושבים של התנועה

  אגף חברה וקהילה של תנועת המושבים מקים בימים אלו אלבום מייסדי המושבים של התנועה, זאת כחלק מפרויקט הוקרה, הנצחה והשראה.

  מטרת הפרויקט הוא הוקרה והנצחת המייסדים במושב, היכרות עם סיפורי ההקמה של מושבי התנועה ושימור הזיכרון היישובי והתנועתי.

  לכל מושב יוקצה עמוד באלבום התנועתי שיוצב בבית תנועת המושבים ויהיה פתוח לקהל. כל עמוד מושבי יודפס כתמונה ויוגש כשי למושב.

  יש לשלוח לאגף חברה וקהילה את התמונות ואת שמות המייסדים וכן את סיפור ההקמה מאיפה הגיעו, הסיבה להקמת המושב, האתגרים שהתמודדו איתם וסיפור ייחודי מאפיין: shoshi@tmoshavim.org.il • לראשונה: תנועת המושבים קיימה פורום אזורי למזכירות מושבי הצפון

  תנועת המושבים קיימה השבוע פורום אזורי למזכירות במושבים בצפון. מדובר בפעם הראשונה שמתקיים פורום במסגרת הזו וזו בשל החשיבות הרבה של מזכירות המושבים הן ככוח המניע של המזכיר וההנהלה והן בהיותן הפנים של המושב.

  למפגש, אשר התקיים במושב תל עדשים, הגיעו להרצאות – מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, עו"ד עמית יפרח, יו"ר אגף הקרקעות.

 • כ- 200 גרעינרים הגיעו לכנס הגרעין של בני המושבים

  כ- 200 גרעינרים הגיעו לכנס הגרעין של בני המושבים בקיבוץ ברנר. במהלך הכנס הסבירו לנוכחים אודות שנת שירות בבני המושבים, על הקשיים במהלך החודש הראשון, על חיי קבוצה ומפעלי הקיץ הקרבים .

  בנוסף הסבירו להם הגרעינרים הנוכחיים על חיי הקבוצה שלהם ונתנו להם כלים לשנת השירות הקרבה ובאה.

 • ניצולי השואה של העמק נוטעים עם טייסת 157

  טייסת 157 מרמת דוד מאמצת את ניצולי השואה במועצה ובסב יום: במסגרת הקשר המשותף, הוזמנו ניצולי השואה של עמק יזרעאל לנטיעות ט"ו בשבט בטייסת. את המשתתפים ליוו קרנית ונעה, עובדות סוציאליות מהמועצה שאמרו השבוע: "הארוע היה מרגש מאוד ומשמח מאוד הן לוותיקים ניצולי השואה והן לחיילים המארחים".

   

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

 • |
 • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
 • |
 • מונסייט בניית אתרים