תנועת המושבים - הבית של כל מושב וכפר בישראל

 • 5 סיבות שיגרמו לכם להתקין סוכך בחצר ביתכם במושב

  קראו את המאמר הבא בשביל לללמוד על תחום הסוככים ולמה זה משהו שכל-כך כדאי שיהיה בבית של מי שגר בתוך מושב.
 • אבטחת מושבים - כיצד מיישמים אותה?

  מפני מי צריך להגן על המושבים ואיך כדאי ליישם את זה (הן ברמת המושב כולו והן ברמת הבית הפרטי שלכם בלבד)? קראו את המאמר הבא בשביל ללמוד איך לבטח את המושב שלכם ולדאוג לבטחונכם האישי, של המשפחה שלכם ושל חבריכם למושב.
 • בג"צ קבע מועד הקיזוז ב 979 לא משתנה

  מאת עו"ד עמית יפרח

  במאמר האחרון בנושא החלטה 979 סקרנו את השינויים שחלו בה במועצת מקרקעי ישראל האחרונה וכאמור כעת מספרה הינו 1253, השינוי הראשון הינו הבהרה לעניין שיעור התשלום הכולל. בכל תשלום ישנו מרכיב של 3.75% שאין לגביו הנחת איזור ולכן כאשר משלמים ישירות 33% , יש לבצע הנחת איזור רק על 29.25%. שינוי נוסף הינו ביטול הדרישה להתחייבות האגודה לעמוד בתנאי תמ"א 35 מהטעם שהנושא מסור לסמכות מוסדות התכנון. כמוכן נכנס שינוי חשוב המאפשר לתת להנהלת הרשות סמכות שבשיקול דעת אם לכלול בחלקת מגורים שטח צהוב שהוגדל אחרי 27.3.07, במקרים בהם הרשות חתמה על התכנית לשינוי.(ההגדלה נאסרה אחרי 27/3/07 ,אולם התברר שיש תכניות שהגדילו צהוב והרשות חתומה לפחות על חלק מהן). כמוכן הוכנסה טבלה הקובעת את שיעורי התשלום לאחר ההבהרה שנכנסה בהחלטה אשר עומדים לפני בעל הנחלה בכניסתו להסדר.

 • אמור מעתה 1523 ולא 1464

  עו"ד עמית יפרח

  החלטה 979 על גלגוליה השונים עודכנה פעם נוספת במועצת מקרקעי ישראל האחרונה וכעת מספרה הינו 1253, השינוי הראשון הינו הבהרה לעניין שיעור התשלום הכולל. בכל תשלום ישנו מרכיב של 3.75% שאין לגביו הנחת איזור ולכן כאשר משלמים ישירות 33% , יש לבצע הנחת איזור רק על 29.25%. שינוי נוסף הינו ביטול הדרישה להתחייבות האגודה לעמוד בתנאי תמ"א 35 מהטעם שהנושא מסור לסמכות מוסדות התכנון. כמוכן נכנס שינוי חשוב המאפשר לתת להנהלת הרשות סמכות שבשיקול דעת אם לכלול בחלקת מגורים שטח צהוב שהוגדל אחרי 27.3.07, במקרים בהם הרשות חתמה על התכנית לשינוי.(ההגדלה נאסרה אחרי 27/3/07 ,אולם התברר שיש תכניות שהגדילו צהוב והרשות חתומה לפחות על חלק מהן).

 • רשמים מפאנל בכנס תנועת המושבים: על סוגיית הבן הממשיך

  סוגיית הבן הממשיך וירושת המשק החקלאי העסיקה אותנו גם השנה בכנס הנהגות המושבים שנערך בשבוע שעבר באילת, בשל חשיבותו של הנושא ראיתי לנכון להביא בפניכם את עיקרי הדברים שנאמרו עלי משתתפי הפאנל.

  יועמ"ש ויו"ר אגף הקרקעות של תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח פתח את הפאנל ואמר: "אנו חיים היום בעידן בו הנחלה היא הנכס היוקרתי ביותר בשוק הנדלן. ככל שערך הנחלה הולך וגדל כך גם הקושי לחלק את הנחלה בין הילדים גדל והפך בלתי אפשרי, ולעיתים עבור ההורים זו משימה בלתי אפשרית. חשיבות המידע שאנו מעבירים לבעלי הנחלות הינה למנוע מצב שההורים יקבלו החלטות על בסיס מידע חסר ומה שעלול ליצור טעויות וקשיים בלתי הפיכים בנחלה. אנו משקיעים מאמץ גדול מאוד בכדי שנוכל לפצל את הנחלה בתנאים טובים יותר, בכדי שנוכל לאפשר להורים לתת חלק מהנחלה שירשם על ילד שאינו מקבל אותה. אנו עוסקים הרבה בכדי לייצר פתרונות במשק המשפחתי ולייצר מידע רחב ועדכני לחברים בסוגיה הזו. הסוגיה מורכבת ויש לה הרבה היבטים".

 • מהי התנהגות מחפירה כלפי האם המצדיקה ביטול מינוי בן ממשיך?

  מינוי בן ממשיך בנחלה הינה סוגיה המעסיקה לא מעט בעלי נחלות במושבים אשר מתמודדים איתה הן בהיבט המשפטי והן בהיבט המשפחתי, במקרה שאביא במאמר זה אגע בסוגיית מערכת היחסים שבין הבן הממשיך להוריו, ומתי התנהגות הבן עולה לרמה של התנהגות מחפירה המצדיקה ביטול ההתחייבות של ההורים לבן הממשיך.

  הלקח המרכזי מהמקרה הנידון הינו להעלות את כל הסיכומים שיישנם בעל פה בין ההורים לבין הבן ואחיו על הכתב, כולל את מערכת הציפיות שייש להורים מהבן לגבי הטיפול בהם מרגע המינוי ועד לכתם מן העולם .

  במקרה שלפנינו תביעה שהגישה אלמנה אשר החזיקה בזכויות בנחלה במושב כנגד בנה ורעייתו, בה היא מבקשת מביהמ"ש להצהיר כי הבן ורעייתו אינם בעלי הזכויות בנחלה ולהורות על סילוק ידם ממנה וליתן צו הרחקה מביתה.

 • במקרים ייחודיים עזיבת האגודה מחייבת וויתור על הזכויות במקרקעין – צמצום הלכת עפגין

  הלכת עפג'ין ועוד לפניה החלטה 970 של רמ"י, שנגעו לעניין התנאים ליציאת חבר מהאגודה של הישוב קבעה בעיקרון כי החברות באגודה הינה וולנטרית וכי יכול לצאת חבר מהאגודה הקהילתית/החקלאית ביישוב מבלי למכור את ביתו/נחלתו ולהישאר לגור ביישוב ועל החבר והאגודה ליצור בינהם מערכת חוזית אשר תסדיר את יחסיהם בממשקים השונים בהם עדיין מקבל החבר שיצא שירותים מן האגודה. הפסיקה אז במקרה עפג'ין יצרה עבור לא מעט אגודות קהילתיות בעיות בהתנהלותן מול חברים שהפסיקו להתנהל בצורה תקינה מול האגודה או שביקשו לצאת ממנה מסיבות כאלו ואחרות וניתן לומר גם שהמקרה יצר לעיתים אף חוסר רצון להקמת אגודות קהילתיות חדשות מתוך החשש מעצם היכולת לצאת מהן ועדיין לגור ביישוב.

 • חוזר משרד 16/17 (דיני עבודה)– מסירת תלושי שכר- חידושים

 • הסדרי עבודה גמישים - אוגוסט 2017

 • החלטת הנהלה 4134 לגבי הגדרת משבצת הקבע

  לאחר מאמצים רבים הושג סיכום עם האגף החקלאי אשר אושר בהנהלת רשות מקרקעי ישראל בצורת החלטה על הגדרת משבצת קבע לישובים חקלאיים. ההחלטה כוללת התייחסות ליישום החלטות מועצה 476 המאפשרת תוספת 3 דונם לנחלה במידה וקיימת קרקע עודפת וכן הנחיות לקביעת שטחי הקבע.

  השינוי המשמעותי בהחלטת ההנהלה הינה , כי קרקע נוספת כקבוע בהחלטת מועצה 476 יהיה ניתן לקבוע בעת הגדרת משבצת הקבע, גם במסגרת חוזה מתחדש כלומר כבר היום, ולא רק בעת חתימה על חוזה חכירה לדורות.

  המשבצת שתקבע תהיה הבסיס גם למתן חוזה חכירה לדורות בכפוף להחלת החלטות המועצה הרלוונטיות לחתימת חוזה לדורות . הגדרת משבצת קבע הינה תנאי לחתימה על חוזה ולפעולות שונות המבוקשות במקרקעי המשבצת.

 • מדיניות חוק ההתיישבות החקלאית בנושא תחנות הסגר - מפטמות

  מאת עמית יפרח.

   

  בימים אלו מסיימת ועדה בין משרדיתאת עבודתה בבחינת מדיניות חוק ההתיישבות אשר בראשה סגן הממונה על התקציבים באוצר מר ערן ניצן , אנו תנועות ההתיישבות מיוצגים בועדה ,הופענו בפני הועדה והצגנו את עמדת מטה ההתיישבות בעניין חוק ההתיישבות ויישומו, בפתח הדברים הדגשנו כי תנועות ההתיישבות רואות חשיבות עליונה בשימור וטיפוח ההתיישבות החקלאית בישראל, יחד עם זה, החוק ונוהלי יישומו חייבים להלום את מציאות ימינו ואת העשייה החקלאית במציאות הכלכלית הנוכחית, זאת על מנת שישרתו את יעדם, ולא יהוו מחסום בלתי עביר בפני החקלאי המבטא מציאות חקלאית אוטופית ובלתי מושגת.

 • מקצועות שתושבי מושבים לומדים בדרך כלל

  המאמר הבא מפרט לגבי מסלולי לימודים שתושבי מושבים רבים כיום בוחרים ללמוד. 
 • המאמר הבא מפרט לגבי מסלולי לימודים שתושבי מושבים רבים כיום בוחרים ללמוד. 
 • טיפים למי שפותח עסק חדש במושב

  פתחתם עסק חדש במושב, או שאתם מתכוונים לפתוח אחד בזמן הקרוב? קראו את המאמר הבא בשביל ללמוד על מה חשוב שתקפידו בתחילת הדרך, מבחינת ההתנהלות של העסק.
 • איך כדאי למי שגר במושב לטפל בעניין גיזום העצים בגינתו?

  אתם גרים במושב ויש לכם גינה בבית הפרטי שלכם? קראו כאן איך כדאי לכם לטפל בעניין של גיזום העצים!
 • איטום גגות במושב - מה צריך לדעת?

  במאמר הבא תוכלו ללמוד איך מבצעים איטום גגות לבתים במושב. כאן תלמדו איך לבחור חברת איטום ואיך כל התהליך עובד, באופן כללי.
  תאריך עדכון אחרון: 16.04.2017
 • לימודי קולנוע למושבניקים

  עבור מושבניקים לימודי קולנוע הם קרש קפיצה לחיים מרתקים שיביאו לידי ביטוי את תפישת העולם הייחודית שלהם . איפה אפשר ללמוד קולנוע ומה כוללות תוכניות הלימוד השונות ?

 • מושבים וקיבוצים - איך מתבצע בפועל הליך לקיחת המשכנתא?

  מעוניינים לקחת משכנתא למטרת רכישת הבית שתמיד חלמתם שיהיה לכם במושב? כאן תוכלוללמוד איך עושים את ההליך הזה בצורה נכונה.
 • 5 טיפים לעיצוב חצר גדולה

  מעוניינים לעצב את החצר בביתכם שבמושב? כאן תמצאו טיפים שימושיים, שיעזרו לכם להפוך את החצר שלכם למקום שתמיד כיף להיות בו!
 • אפשרויות של עבודה מהבית בשביל אנשים שגרים במושב

  ישנם הרבה אנשים שגרים במושב ומעדיפים לעבוד בלי לצאת ממנו, או אפילו מהבית שלהם. כיום, לא חייבים לנסוע לעיר הגדולה הקרובה בשביל להתפרס ובמאמר הבא תוכלו למצוא רעיונות לעבודה מהבית שיכולות להתאים למי שגר במושב.
 • איך לבצע הובלות קטנות במושב במחיר זול

  במאמר הבא, כל מי שמתכנן להעתיק את מקום מגוריו בתוך המושב יוכל למצוא טיפים שימושיים לגבי איך עושים את זה ביעילות ובלי לשלם יותר מדיי.
 • עוברים דירה במושב – בחירת חברת הובלות באינטרנט

  אתם גרים במושב ומתכוונים לשנות את מקום מגוריכם? כאן תוכלו ללמוד איך לעשות את הבחירה הנכונה כשזה מגיע לספק שירותי ההובלה שלכם.
 • 5 דרכים לשיפוץ בית במושב בתקציב לא גבוה

  כאן תוכלו ללמוד איך ניתן לבצע שיפוץ בית במושב, גם אם התקציב שאתם יכולים להרשות לעצמכם בשביל זה איננו גבוה.
 • ביקורת פנימית לקיבוצים, תעשייה קיבוצית ומושבים

  כאן תוכלו ללמוד על המנגנון בקרה וייעול של גוף קיצוני, שהוא הביקורת הפנימית שנעשית בקיבוצים ובמושבים.
 • מדע וטכנולוגיה בשירות האדם – כך נשמור על מראה צעיר

  כאן תוכלו ללמוד רבות ע תחום מוצרי הקוסמטיקה ועל הפופולאריות שלו בקרב אנשים שגרים בושבים.
 • מקצוע הייעוץ הפנסיוני תופס תאוצה בפריפריה ובמושבים

  במאמר הבא תוכלו ללמוד על התאוצה שתופס המקצוע בשנים האחרונות במושבים ברחבי הארץ.
 • מה הכי חשוב למושבניקים ברכבים שהם קונים?

  מה הקריטריונים שלפיהם תושבי מושבים בארץ בוחרים את המכוניות שהם רוכשים ומה הסיבות לכך?
 • גיוס אשראי לעסקים קטנים במושבים בפריפריה

  איך מגייסים אשראי בשביל עסקים קטנים שנמצאים במושבים מרוחקים מהערים המרכזיות?
 • מתן זכויות ייזום בגין השבת קרקעות תשובת תנועת המושבים לקשת המזרחית

  מאת: עו"ד עמית יפרח

  בשבוע שעבר פנתה הקשת המזרחית במכתב ליועץ המשפטי לממשלה ולשר האוצר בדרישה לבטל את זכות הייזום בגין השבת קרקע של המושבים והקיבוצים לטובת בנייה למגורים בערים השכנות. אנו מיד עם קבלת פניית הקשת המזרחית העברנו את עמדתנו שעיקרה הינו קודם שמכתבה של הקשת המזרחית לוקה בראש ובראשונה בעיוותן של העובדות, ואף בטעויות רבות בנוגע למצב המשפטי.

  עיקרי תשובתנו:

  בהקשר לזה נציין בראשית דבר, כי זכויות החקלאיים ואגודותיהם בקרקעותיהם אינן זכויות רופפות, אלא זכויות קנייניות שזכו להכרה בעשרות החלטות של מועצת מקרקעי ישראל (לרבות החלטה 1311 העוסקת בזכות חכירה לדורות) ואף בפסקי דין רבים, וניתן לפגוע בהן בעת שינוי יעוד אך ורק בהתאם להוראות שנקבעו זה מכבר בהחלטות מועצת מקרקעי ישראל.
 • ניר גלילי על השיקולים בהקמת תחנת דלק ביישובים בהשוואה לערים

  מנכ"ל סונול ניר גלילי מפרט מהם השיקולים אותם יש לקחת בחשבון לקראת הקמת תחנת דלק במושב וגם במסגרת פתיחת תחנות דלק חדשות בערים

 • הוקמה ועדה בין משרדית לבחינת סוגיית הקרקע הזמנית וחוק ההתיישבות

  מאת: עו"ד עמית יפרח

   

  בשנים האחרונות הוקמו מספר ועדות בין משרדיות אשר תפקידן היה לבחון סוגיות שונות בתוך המרחב הכפרי, שתיים מהידועות יותר היו ועדת הבר שעמד בראשה קובי הבר הממונה על אגף התקציבים דאז, ועדה זו בחנה את החלטה 979 המקורית ולימים הוציאה מתוכה את דו"ח הבר שממנו נגזרה 979 החדשה שמספרה כיום 1464 המאפשרת את היוון חלקות המגורים במושבים והמקבילה שלה המאפשרת את השיוך בקיבוצים, ועדה נוספת היתה ועדת רוטקופף שבראשה עמד מנכ"ל משרד המשפטים דאז גיא רוטקופף, ועדה זו הוקמה על ידי ממשלת ישראל לכבוד 100 שנות התיישבות ותפקידה היה לבחון את משטר הנחלות ולגבש מדיניות בנושאים הקשורים לכך במושבים ובקיבוצים, הועדה לא סיימה את דיוניה ופורקה טרם גיבוש דו"ח מסכם לממשלת ישראל.

 • האם הצוואה של בן הזוג הראשון בנחלה אינה רלבנטית?

  מאת: עו"ד עמית יפרח

  כיצד יש להתייחס להוראות צוואתו של הראשון מבין שני בן הזוג בעלי זכויות בנחלה שנפטר?

  בשאלה זו עסק פסק דין חדש ותקדימי שניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בקרית גת אשר התייחס גם לעובדה שרבות מהנחלות בישראל רשומות הזכויות רק על שמו של אחד מבני הזוג.

  במשך 50 שנה התגוררו בני זוג בנחלה, היו רשומים כחברי אגודה, עבדו במשותף בהפעלת המשק החקלאי, התפרנסו ממנו במשותף למעט העובדה שהזכויות בנחלה היו רשומות על שמו של הבעל בלבד.

  לבני הזוג נולדו 2 ילדים אשר גרו בנחלה ועבדו בה עד לבגרותם, כאשר במהלך השנים נפטר הבן במהלך חייהם של ההורים והותיר אחריו צאצא אחד.

 • מבצע הסדרת חובות בהתיישבות לשימושים הלא מוסדרים

  מאת: עו"ד עמית יפרח

  בשבוע שעבר התקבלה על ידי הנהלת רשות מקרקעי ישראל החלטת הנהלה (3967) אשר מטרתה לתמרץ מושבים ובעלי נחלות להסדיר את השימושים הלא מוסדרים שברשותם.

  הרקע לקבלת ההחלטה הינה העובדה כי בשנים האחרונות התקבלו מספר החלטות מועצה משמעותיות בעניין חתימת חוזים לדורות במושבים, עיגון זכויות בחלקת המגורים במושבים ובקיבוצים ואימוץ חלופת האגודה בקיבוצים (החלטות מועצה 1311, 1464, 1456 ו-1447). בחודשים האחרונים החל אגף חוזים לדורות ביישום החלטות המועצה הנ"ל. הסדרת שימושים לא מוסדרים בישובים אלה מהווה תנאי הכרחי להצטרפות להחלטות.

 • מושב או עיר - היכן ממתין לכם הבית הבא שלכם?

  אנחנו חיים בזמנים מבלבלים: בעוד שנראה כי הדור הצעיר מעדיף שלא להמשיך בדרכי אבותיו במושבים ובקיבוצים, דווקא ילידי הערים הם אלה ששואפים לגור בסביבות הכפריות הירוקות...
 • בנים ממשיכים - קרוב להורים או הגירה לערים?

  זוגות צעירים רבים עומדים מול הדילמה מוכרת וכאובה זו, כאשר הם נישאים: האם לנתק "חבל הטבור" ולעבור לגור רחוק מההורים, או להישאר בסביבה הקרובה...
 • ועדת הביקורת ככלי לניהול המושב

  מאת: עו"ד עמית יפרח

  בשבוע האחרון התחלנו סדרת מפגשים שמטרתם להעביר לחברי המושבים את חשיבות ועדות הביקורת במושבים ודרך התנהלותן. העברת המידע אל חברי המושבים בכל הדרכים האפשריות הינה אחת ממטרותיה של תנועת המושבים, מרכז הידע נכון שיהיה אצל חברי המושבים ולא רק בהנהגת התנועה או ועד המושב, אנו ממשיכים להעביר מידע בנושאי קרקעות, חברה ומשק כל העת באזורים השונים. הכנס בנושא ועדות הביקורת בא להעביר מסר חשוב למושבים כי הביקורת הינה כלי ניהולי ממדרגה ראשונה ושימוש נכון בביקורת יכול לקדם תהליכים במושב.

 • בית המשפט קבע :האלמנה ממשיכה

  מאת: עו"ד עמית יפרח

  בית המשפט לענייני משפחה בקריית גת נדרש לסוגיית הבן הממשיך, ובפסיקה תקדימית, קבע כי אלמנת "הבן הממשיך", שהלך לעולמו והותיר אחריו את הוריו, הינה "בת ממשיכה" במשק, על אף שבעלה המנוח, מונה לבדו כבן ממשיך טרם נישואיהם. בסכסוך דנן, הוגשה תביעה על ידי הורי המנוח, כנגד אלמנת בנם, באמצעות ב"כ עו"ד יעל פרי, לפיה התבקש בית המשפט להצהיר, כי האלמנה איננה בת ממשיכה בנחלה, וכי יש לרשום את הזכויות בנחלה על שם בן אחר מכח מסמכי העברה ללא תמורה שנחתמו על ידם.

  האלמנה, אשר יוצגה ע"י עורך דין אייל סודאי ממשרד עורכי הדין חיימסון סודאי, טענה כי האלמנה הינה בת ממשיכה וכי דין תביעת הורי בעלה המנוח להידחות.

  בית המשפט דחה את תביעת ההורים, וקיבל את עמדת האלמנה, וקבע כי היא הבת הממשיכה במשק.

 • פורסם נוהל איוש נחלות פנויות בנגב ובגליל

  נכתב על ידי: עו"ד עמית יפרח

  החלטה 1445 בנוגע לאיוש הנחלות הפניות במושבים אושרה במועצת רשות מקרקעי ישראל וקבעה את הכללים לאיוש הנחלות הפנויות במושבים, כעת פורסם הנוהל שעלפיו צריכה אגדוה לפעול במידה והיא מעוניינת באיוש הנחלות הפנויות הקיימות במושב, חשוב לציין כי הנוהל קוצב את התקופה בה ניתן לאייש את הנחלות לתקופה שעד ה 31/12/2020 , כלומר על האגודות שבתחומן קיימות נחלות פנויות לקבל את ההחלטות הדרושות באסיפה הכללית ולצאת בהקדם לפעולה תכנונית בהתאם להחלטות האסיפה. בישובי מרכז הארץ צריך להדגיש לא ישווקו נחלות פנויות ולכן הנוהל שיפורט הינו למושבי הנגב והגליל בהם ישנן נחלות לא מאויישות .
 • באילו מושבים ניתן למצוא בנייה של גינדי?

  השם גינדי הפך כבר בשנות ה -70 של המאה העשרים לכמעט שם נרדף לבנייה ובאופן כללי ליזמות נדל " ן חדשנית...
 • מה הקשר בין תא"ל (מיל') ניר גלילי לבין המושבים?

  תת אלוף ( מיל ') ניר גלילי הוא חבר מושב ובנוסף תרם רבות לביטחון תושבי המושבים בצפון ובדרום . גם לאחר השחרור מצה " ל הוא ממשיך לטפח את הפריפריה ובפרט את המושבים.

 • התרומה של ניר גלילי מנכ"ל סונול למושבים בישראל

  כיצד תרם תת אלוף ( במיל ) ניר גלילי למושבים בישראל במסגרת תפקידו הצבאי וכיצד הוא ממשיך לסייע להם לאחר שחרורו מצה " ל ?

 • דעותיהם של יוחנן סימון וגם מאיר פיצ'חדזה על מושבים בשפלה

  ישראלים רבים חולמים על חיים במרחב הכפרי, ובפרט באחד המושבים או הקיבוצים שפתחו בשנים האחרונות את שעריהם גם לאורחים מבחוץ, שכעת יכולים לרכוש בית או חלקה, ולזכות בכל היתרונות שמציעים ישובים פסטורליים - שחלק גדול מהם, למשל אותם מושבים בשפלה שהפכו לאטרקציה נדלנית בולטת, שוכנים במרחק נסיעה קצרה למדי ממרכז הארץ (וגם מירושלים) כך שניתן ליהנות מקרבה למקומות עבודה רבים וכן מקומות בילוי בשפע, ובסוף היום לחזור לפיסת השקט והשלווה הנדירה.


 • העדפות בתחום הנופש - יעדי טיסות זולות מועדפים על תושבי המושבים בישראל

  במאמר הבא, תוכלו לקרוא על היעדים שמועדפים ביותר של תושבי מושבים, כשזה מגיע לתחום הנופש בחוץ לארץ.
 • כיצד לבחור שירותי ביובית למושבים

  המאמר הבא עוסק בנושא של בחירת שירותי ביובית עבור מושבים. כאן תמצאו תשובות לשאלות, כמו באילו מקרים יש צורך בביובית, איך לבחור ספק של שירות כזה ואיזה גודל של ביובית אתם צריכים.
 • הגיע הזמן לעבור למושב? הובלת דירה בצורה מהירה

  את מתכוונים לעבור לגור במושב בזמן הקרוב? כאן תמצאו טיפים  שיעזרו לכם להעביר בצורה מהירה וחלקה את תכולת דירתכם.
 • השכרה של מחסנים ואזורי מסחר במושבים וקיבוצים

  מחפשים אחר שטחי מסחר לצורך הקמת מחסנים מסחריים או נקודות מכירה גדולות במיוחד? זה הזמן לדעת הכול על אזורי מסחר במושבים וקיבוצים ברחבי המדינה.

 • קעקועים ופירסינגים פופולאריים בקרב צעירים במושבים – מה חשוב לדעת?

  פירסינגים וקעקועים כבר מזמן לא נחשבים לנחלת העיר הגדולה בלבד - כיום הם פופולאריים מאוד גם בקרב תושבי מושבים צעירים (ולא רק). במאמר הזה, תוכלו ללמוד לעומק על הנושא.
 • תרבות היין המקומית פורחת ומשגשגת בישראל

  במאמר הזה תוכלו ללמוד על ענף ייצור היין בישראל ועל הפוטנציאל הרב שלו
 • העברת דירה מהמושב - על היתרונות והחסרונות שבין מעבר ממושב לעיר ולהפך

  החלטתם לעבור לגור מהמושב שלכם לעיר? מדובר בהחלטה לא קלה וחשוב לקחת בחשבון את כל מה שמשתמע מכך, אבל אם כבר עשיתם את הבחירה הסופית, קראו כאן איך עושים את המעבר הזה בצורה חלקה!
 • חנויות אביזרי עישון במושבים

  אין ספק שהמושבים כבר אינם מתפרנסים מגידולי שדה, חקלאות, לולים ומחלבות בלבד. חברי מושבים רבים עובדים כשכירים במגוון רחב של עיסוקים, אך יש גם כאלה החולמים לפתוח עסק עצמאי. לא צריך להיות כלכלן בכיר בכדי לראות כי עסקים רבים במושבים משגשגים ומצליחים, אבל לא כל עסק זוכה לאותה מידה של הצלחה. הפעם, נדבר על האפשרות לפתוח חנויות אביזרי עישון במושבים. בין היתר, נראה למי צעד כזה יכול להתאים, האם יש סיכוי להצלחה כלכלית וכיצד זה יכול להתחבר אפילו עם טרנד הבריאות השוטף את ארצנו.

 • ערן פולק מספר על ההבדלים בין בניית בית דירות בעיר לבית פרטי במושב

  במה בנייה של בית פרטי במושב נבדלת מזו של בניית בית דירות בתוך עיר? קראו כאן את ההסברים שנותן בנושא ערן פולק. 

 • מעשה בחמישה אחים - מאת עו"ד עמית יפרח

  סוגיית העברה הבין דורית הינה סוגיה אשר לצערנו לעיתים מייצרת קונפליקטים משפחתיים הן בין ההורים לבין ילדיהם, אולם לעיתים גם בין האחים לבין עצמם. כאשר ההורים מגיעים לרגע קבלת ההחלטה איך להעביר את המשק לדור הבא, חייבים הם לזכור שהחלטתם הינה לא רק כלפי אותו הבן הממשיך  אלא יש מצדם חובה לתת את הדעת גם לאותם אחים שלא קיבלו את המשק או לחילופין לאחים שממשיכים להתגורר במשק אחרי העברתו לבן הממשיך, ועל ההורים להסדיר את מערכת היחסים העתידית בינם לבין אותם ילדים, אולם לא פחות חשוב מכך בין הבן הממשיך לבין אחיו גם אחרי אריכות ימיהם של ההורים. 
 • חופשה כפרית

  כמה מאיתנו מצפים בקוצר רוח שתאריך החופשה כבר יגיע, מחכים לרגע שבו נתנתק מהכול ונשאיר את הלחץ והעבודה מאחורינו? כדי שתוכלו ליהנות מחופשה מרגיעה, שתנקה לכם את המחשבות ובעיקר תשחרר לחצים, אנו מציעים לכם רשימה של צימרים מומלצים במושבים בצפון.
 • ערן פולק מ-HAP מסביר על השקעות נדל"ן במושבים

  ערן פולק, ממייסדי החברה היזמית הפועלת בייזום ובניה בארצות הברית, איש עסקים רב פעלים, מבקש להסביר כיצד מהווים כיום המושבים הזדמנות למשקיעים ומהי התועלת שבכך.
 • סובחי טנוס בונה ומפתח את המושבים בישראל


  מתי החלה תנופת הבנייה והפיתוח במושבים השונים בארץ , ולמה קבלנים ויזמים מצליחים דוגמת סובחי טנוס עטים על המציאות ובונים עוד ועוד ?
 • קולרים לחדרי אוכל ומוסדות - מים קרים לכולם

  כמו שלארוחה משפחתית יש תפקיד משמעותי הרבה יותר מאשר להשביע את בני המשפחה, כך גם חדר האוכל במושב או בקיבוץ ממלא פונקציה שהיא הרבה יותר מאשר הסעדה המונית. שולחן האוכל המשפחתי הוא המקום בו יושבים כולם יחדיו ומשוחחים, מקום מפגש ולא רק מקום לאכול בו. וחדר האוכל מזמן מפגש ציבורי, של עובדים וחברים גם יחד.

 • ההבדל בין חקלאות מודרנית לבין חקלאות מסורתית

  מהם ההבדלים העיקריים בין חקלאות מודרנית לבין חקלאות מסורתית , ומהם היתרונות והחסרונות העיקריים של שיטות הגידול והעיבוד המודרניות ?

 • השימושים השונים של חיפוי זכוכית מחוסמת לצרכי חקלאות

  אם יש לכם משק חקלאי, זה הזמן לחשוב על חיפוי זכוכית שיכולה לעזור לכם בצורות שונות. אנחנו ניתן לכם את כל הכלים הנדרשים על מנת להבין כיצד גם בעולם החקלאות משתמשים בחיפוי זכוכית 

 • קייטרינג טבעוני על בסיס חקלאות אורגנית

  אתם טבעוניים ורוצים להגיש לאורחים שלכם ארוחה שהיא גם טבעונית וגם בריאה? זה הזמן לחשוב על ארוחה על בסיס חקלאות אורגנית. כאן תלמדו מה אתם צריכים בשביל זה וכמה טעים יהיה לאורחים שלכם. 

 • מקרן קול המתאים לאסיפות חברי מושב

  לא משנה אם אתם עושים אסיפות חברים פעם בחודש או מעבר לכך, בשביל שכולם יוכלו לקראות ולשמעו בצורה טובה, אתם צריכים מקרן קול איכותי. אנחנו נדאג שתקבלו כאן את כל המידע ההכרחי עבורכם

 • מסעדות מומלצות בתוך מושבים

  מה בסך הכל אנחנו רוצים כשאנחנו נוסעים לאכול במסעדה? אוכל טוב, שירות איכותי, אווירה טובה ונוף יפה. לשמחתנו, אנחנו יכולים לקבל את כל זה במסעדות במושבים. כל מה שאנחנו צריכים זה לדעת איפה המסעדות המומלצות נמצאות 

 • כיצד תוכלו להקים סטארט אפ במושבים

  למה השידוך בין סטארט אפים למושבים מיטיב עם שני הצדדים עד מאוד ואיך תוכלו גם אתם לבחור בחוכמה מקום מתאים במיוחד לסטארט אפ שלכם ?
 • חברת נחלה

  חברת נחלה - קרקע שהיא נכס היא חברה אשר עוסקת באיתור ושיווק קרקעות חקלאיות באזור מרכז הארץ.
 • בחירת מכסחת דשא וכן כלי עבודה לגינה פרטית במושב

  רכשתם בית במושב עם גינה פרטית? עכשיו הגיע הזמן להשקיע בגינה ולהפוך אותה לפנינה בה תוכלו לשבת כל ערב וליהנות מאווירה משפחתית נעימה. בשביל זה אתם צריכים גינה מסודרת ומעוצבת

 • נחלה קרקע שהיא נכס

  בין אם אתם מעוניינים לרכוש נחלה לשימושכם האישי ובין אם אתם מעוניינים לרכוש נחלה בתור השקעה כלכלית, חשוב שתדעו שהאמירה : נחלה קרקע שהיא נכס היא אמירה נכונה ומשמעותית.
 • מהי חקלאות מדברית?

  על מה התבססה החקלאות המדברית בעבר , ומה מאפיין אותה כיום ? אילו פעילויות מתבצעות במו " פ רמת הנגב שתורם רבות לקידום חקלאי האזור ?

 • מושבים בעמק חפר


  למה מושבי עמק חפר הם כה פופולריים , אילו גידולים חקלאיים מתאימים לאזור זה , ומהן אפשרויות התעסוקה האחרות למי שמתגורר במושבים אלה ?

 • קניית שטח ובניית בית בשומרון

  בעוד שבאזורים אחרים בארץ מחירי הבניה והדיור מרקיעי שחקים, דווקא ביישובי השומרון אפשר להגיע לבית איכותי, במפרט גבוה ובמחיר משתלם. 
 • מושבים באזור ירושלים

  למה כדאי כל כך לגור במושבים באזור ירושלים ? אילו מושבים נמצאים ממערב לה , ומה מאפיין את המושבים האחרים בסביבת עיר הקודש ?
 • השקעות בפיתוח מושבים או קרן השקעות נדלן בארהב

  למה כדאי להשקיע בקרן השקעות נדלן בארהב , מה צפוי בעתיד מבחינת שוק הנדלן האמריקאי ומה הערך המוסף של השקעה בפיתוח מושבים ?

 • מושבים בשפלה

  מה מאפיין את מושבי השפלה ? מדוע כדאי כל כך להתאמץ ולמצוא בהם בית או נחלה ? ומהם המושבים הבולטים בחבל ארץ זה ?

 • דווקא עכשיו קיבוץ

  בשנים האחרונות קיימת מגמה ברורה של הרחבת קיבוצים, הן בדמות שכונות חדשות והן בבניית דירות חדשות ושיפוץ מבנים ישנים. מגמה זו באה לתת מענה לביקוש הגובר מצד בנים חוזרים ותושבים חדשים, המבקשים להעניק לעצמם ולמשפחותיהם איכות חיים גבוהה תוך הפחתת העלויות בהשוואה למגורים בעיר.

 • מושבים בדרום - לזה קוראים ציונות

  מהם המאפיינים הייחודיים של המושבים בדרום ? מדוע מעבר מהעיר אל המושב מהווה הגשמה ציונית בשיא תפארתה ובפרט כשמדובר בדרום הארץ ?
 • מושבים בצפון - לגור בתוך חלום

  רבים מהרהרים אודות מעבר לאחד המושבים בצפון ומתלבטים אם כן או לא - מי שמממש את החלום נהנה מאיכות חיים חסרת תקדים !
 • ייחודיותם של מושבים דתיים

  מושב הוא צורת חיים ייחודית לישראל , ומושבים דתיים הם קונספט ייחודי במיוחד . מה מאפיין אותם ומדוע איכות החיים בהם נחשבת כה גבוהה ?

 • טיפים לרכישת נחלה במושב

  רכישת נחלה במושב היא משימה לא פשוטה . מה צריך לדעת לפני שיוצאים למסע שבסופו הגשמת החלום ? מאילו מוקשים חשוב במיוחד להיזהר ?

 • מושבים במרכז - איכות חיים אמיתית בלב המדינה

  למה מושבים במרכז הפכו כה מבוקשים ? ומה חשוב לקחת בחשבון לפני שמתחילים לחפש בית במושב ?

 • חנות וירטואלית למכירת תוצרת חקלאית

  מהי חנות וירטואלית למכירת תוצרת חקלאית? מה היתרונות של חנות שכזאת? היכנסו    
 • חממות

  כיום קיים מגוון גדול מאוד של חממות, חממות השתכללו מאוד עם השנים וקיום חממה היא הרבה יותר מסתם אוהל גדול.
 • השקייה נכונה בחודשי הקיץ

  ישראל מוגבלת מאוד מבחינת השקייה, מחירי המים היום בעליית מחירים וזה כבר לא פשוט להיות חקלאי, כנסו וגלו כמה צריך להשקות
 • השקעות נדלן בחול למושבניקים

  כולנו היינו רוצים להתפרנס רק מחקלאות , אבל חייבים לחשוב גם על אפיקים אחרים . כך ניתן ליהנות מהשקעה בנדלן בחול במינימום סיכון ומקסימום תשואה.

 • לימודי תואר ראשון למושבניקים

  למה מושבניקים רבים שוקלים לפנות ללימודים אקדמיים , מהן האפשרויות העומדות בפניהם ומהי הדרך הטובה ביותר להבטיח בחירה מושכלת של אפיק לימודים ?

 • ניהול עסק משפחתי - איך הרפת תצליח?

  מהם הקשיים הייחודיים המאיימים על רפתות משפחתיות , וכיצד ניתן להתמודד עם האתגרים של ניהול עסק משפחתי במציאות לא פשוטה זו ?

 • הסטיגמה של ניתוחים פלסטיים במושבים

  אם אתם מתגוררים במושבים, הרי יש להניח כי אתם חשופים לסטיגמות של ניתוחים פלסטיים. מה ההליך של הגדלת חזה ומה כדאי לבדוק לפני הניתוח
 • ייעוץ תעסוקתי למושבניקים


  חברי מושב רבים נמצאים בצומת דרכים מקצועית ומנסים לחשב מחדש מסלול . כך מסייע להם ייעוץ מקצועי ליצור אופק תעסוקתי חדש ומתגמל במיוחד
 • הכוונה מקצועית לבני מושבים


  פנייה אל הכוונה מקצועית מומלצת לכל אדם בכל שלב בו הוא מגיע לפרשת דרכים בתחום התעסוקה.
 • פיצול נחלה

  פיצול נחלה הוא אופציה שקיבלה תוקף של בג"צ, ואשר עשויה לחולל מהפך חיובי במיוחד בשוק הנדל"ן. מה כוללת האופציה ומדוע מתעכב יישומה בפועל?

 • נחלה למכירה

  לא קל לאתר נחלה למכירה המתאימה לצרכים הספציפיים של הקונה, וגם חשוב ללוות את התהליך עם ייעוץ משפטי - אולם מי שעושה זאת יוכל להגשים חלום.

 • שימושים של נחלה חקלאית

  בימינו נחלה חקלאית אינה משמשת לחקלאות בלבד אלא גם לשלל שימושים אחרים. מהם שימושים אלה, באילו תנאים ניתן ליהנות מהם ולמה קמה להם התנגדות עזה?

 • מועדוני סנוקר במושבים

  כל מה שרציתם לדעת על המהפך התדמיתי של מועדוני סנוקר ועל החוקים של המשחקים השונים המשוחקים על השולחן הירוק.

 • ייעוץ לעסקים משפחתיים במושבים

  כל עסק משפחתי עלול ליצור מצבים נפיצים, ובפרט עסקים במושבים. על מנת לשמור על שלמות התא המשפחתי ולהבטיח עסק משגשג מומלץ להיעזר בייעוץ מקצועי

 • מדוע משלוחי פרחים תורמים לשיפור המצב הכלכלי במושבים חקלאיים

  גידול הפרחים ומשלוחי פרחים יכולים להוות פתח לשיפור המצב הכלכלי במושבים חקלאיים, וזאת בשל כמה סיבות טובות. 
 • כל מה שרציתם לדעת על מומחה לעיצוב גינות

  חולמים על גינה מעוצבת בקצה הבית שתשמש כמרחב בילוי משפחתי מושלם? בכתבה הבאה כל המידע הדרוש לכם על עיצוב גינות. תיהנו!

 • על סוסים ומושבים

  יציאה אל הטבע ממלאת את המצברים, מרגיעה, מחברת ומגבשת. כאשר משלבים טבע ורכיבה על סוסים, החוויה יכולה להיות מדהימה פי כמה וכמה. חוות רבות ברחבי הארץ מציעות חוויות רכיבה מסוגים שונים. חלקן, מתמקד בטיולי חוויה, טיולים רומנטיים או טיולים לכל המשפחה. אחרים מגוונים ומציעים גם פעילויות קבוצתיות כימי גיבוש לקבוצות מאורגנות או צוותי עובדים ויש אף מספר חוות המציעות את שירותיהם בתחומי הרכיבה הטיפולית וקורסים מתמשכים של סוגי רכיבה שונים, מעברי מכשולים ועוד.
 • אטרקציות לילדים בחופשת הפסח

  חג הפסח הולך ומתקרב וכמו בכל שנה, עכשיו זה הזמן המתאים ביותר להתחיל לתכנן את כל האפשרויות להעסיק את הילדים, שיוצאים לחופשה ארוכה מהגנים ומבתי הספר. כל הורה מכיר את התקופה הזו בשנה, שצריך להתחיל לחשוב על פעילויות לילדים בזמן החופשה. חופשת הפסח היא הרי רק ההכנה לתקופת החופש הגדול.
 • קניית פרחים במהלך שנת שמיטה

  שנת שמיטה היא אחת המצוות החשובות בתחום החקלאות. ההלכות השונות עליהן יש להקפיד בכל שנה שביעית רלוונטיות בעיקר לגבי ירקות ופירות, ובכל הקשור לפרחים ישנם איסורים מועטים יותר וככלל נהוג להחמיר הרבה פחות.
 • חופשה משפחתית בים במלח

  ים המלח הוא המקום המושלם לחופשה משפחתית. כל זאת בזכות אפשרויות הלינה השונות, מסלולי הטיול, האוויר הבריא ועוד הרבה יותר.
 • ההיצע הנמוך במכירת דירות במושב

  דירה במושב היא השער לאיכות חיים ברמה אחרת. אך עם זאת, במידה ותחפשו דירה לקנייה במושבים בישראל, סביר להניח שההיצע לא יהיה גבוה במיוחד.

 • המדריך לרכישת מלגזה

  רכישה של מלגזה צריכה להתבצע בקפידה רבה, יש לבחור את המלגזה המתאימה לפי העבודה וכדאי לדעת כיצד לשמור עליה תקינה.
 • הצל ליבו של ילד – ציונות ומקצוענות במיטבן

  "הצל ליבו של ילד" היא עמותה הדואגת כי ילדים חולי לב מרחבי כל העולם יזכו לטיפולים מתקדמים וניתוחים מורכבים המעניקים לאותם ילדים חיים חדשים

 • עד כמה משתלם לגור בכפר ביחס למחירי הערים הגדולות

  מחירי הדיור בארץ הולכים ועולים. עם זאת, מסתבר שישנם מקומות שבהם המחירים נחשבים לשפויים יותר. דוגמא לכך ניתן למצוא ביישובים כפריים וביישובים קהילתיים.
 • כפר תבור

  כפר תבור שהוקם לפני למעלה ממאה שנה נחשב ליישוב פורח אולם ההתחלה לא הייתה קלה. כיום כדאי לבקר במוזיאונים ובאטרקציות השונות שבאזור.

 • כפר ורדים

  כפר ורדים נחשב ליישוב קהילתי מוביל בגליל. המקום, פרי חזונו של סטף ורטהיימר, מוביל במדדים רבים כגון חינוך ותרבות.

 • כפר הנוקדים

  כפר הנוקדים איננו יישוב חקלאי, כפי שאולי משתמע משמו. מדובר על יישוב תיירותי בסגנון המדבר, השוכן סמוך לערד ולמצדה.

 • איפה כדאי לגור, כפר בפריפריה או עיר במרכז?

  שאלת המגורים הינה חשובה ומרכזית. כיום, אנשים רבים מתלבטים בין האפשרות לגור בעיר במרכז או שמא לבחור בכפר בפריפריה.

 • כיצד ניתן לחכור נחלה?

  לכמה זמן ניתן לחכור נחלה? מה ההבדלים בין חכירת חלקה א' וחכירת חלקות ב' ו- ג'? ומהם התנאים שמעמידה רמ"י בפני המעוניינים לחכור נחלות?

 • טיולי אופניים בין המושבים

   

  מושבים רבים בארץ, מהגולן ועד הנגב, מהווים נקודת מוצא נוחה לטיולי אופניים משמחים לרוכבים בכל הרמות ובכל עונות השנה. בואו גם אתם לדווש בכיף!

 • מושב נחלה

   

  מושב נחלה הוקם על ידי עולים מתימן שבתחילת הדרך חוו קשיים רבים. הנחישות שלהם הפכה אותו לפורח ומצליח, ומיקומו במרכז הארץ תורם לאטרקטיביות.

 • מושב כמקום לגידול ילדים – יתרונות וחסרונות

  האם כדאי לגדל ילדים במושב? מהם היתרונות של צורת חיים במושב, שהפכה מבוקשת מאוד בשנים האחרונות, מבחינת הזאטוטים? ומה הם החסרונות?

 • מושב באר טוביה

   

  שני הניסיונות הראשונים להקמת באר טוביה נכשלו – אולם הניסיון השלישי, בי"א באדר 1930, הפך למושב מצליח השוכן בין אשדוד לקרית מלאכי

 • מושב נווה אטי"ב

   

  מושב נווה אטי"ב מפורסם בעיקר כמי שמפעיל את אתר הסקי היחידי בארץ הלא הוא החרמון. האחזקה במשאב הלאומי הייחודי הייתה גם מוקד לביקורת ציבורית

 • התיאוריה שמאחורי המושב

   

  לא רבים מכירים את האנשים שהגו את הרעיונות המרתקים שהביאו להקמת המושבים, וחבל. כך "המציאו" יצחק וילקנסקי, פרנץ אופנהיימר ואליעזר יפה את המושב

   

 • מושב כפר חסידים

   

  כפר חסידים הוא מושב ייחודי שהוקם על ידי 4 קבוצות חסידים, שהצליחו להתגבר על הקשיים ולשלב מלאכת כפיים ולימוד תורה

 • טיסות זולות

  כל אחד היה רוצה לטוס לחו"ל בזול, טיסות הפכו לעסק יקר בשנים אחרונות וזה רק הולך וגדל.

  אז אם יש אפשרות לטוס מפעם לפעם במחיר הגיוני אז למה לא לנצל את זה.

 • עבודה בחו"ל בחקלאות

   

  עבודה בחו"ל בחקלאות היא אופציה מצוינת הן לאנשי מקצוע מיומנים בתחום והן לצעירים חסרי ניסיון, ובעיקר לכל מי שרוצה שכר נאה וחיבור אמיתי לטבע 

 • מטבחים כפריים

  כולם רוצים איכות חיים כמו בכפר – אבל לפעמים צריך "להסתפק" במטבח כפרי. איך מעצבים מטבחים כפריים, ואיך לבחור נכון מטבח שכזה?

 • האם לגור במושב יכול להקל על מחלת ניוון שרירים?

  למחלות ניוון שרירים אין עדיין תרופה, אבל יש דרכים שבהם ניתן להקל על מי שחלה בהן. מגורים במושב עשויים לסייע בהתמודדות עם המחלה הלא פשוטה

 • מושב זרעית

  מושב זרעית הוקם בסוף שנות השישים כחלק מהמאמצים ליישב את הגליל. כיום מתפרנסים חבריו מחקלאות ותיירות, ונהנים משלווה ומקרבה לאתרים מרהיבי עין

 • בצת

  מושב בצת הוא פנינת חן השוכנת בגליל המערבי סמוך לשלומי. בשנת 2000 הוא הוכרז ככפר תיירותי, ובהתאם המבקרים הרבים בו, ובאזור, זוכים לחוויה מלבבת.

 • נחלים

  מייסדי נחלים עברו דרך פתלתלה שהחלה בי-ם, עברה בגליל ובמושבה טמפלרית נטושה והסתיימה במיקומו הנוכחי של המושב, שמבוסס כיום על מסחר ותעשייה קלה.

 • בני עטרות

  בני עטרות הוקם על בסיס מושבה טמפלרית משגשגת – ועד היום נהנים חבריו, המשלבים בהצלחה חקלאות ועסקים, מרמת חיים גבוהה ומקרבה הן לת"א והן לי-ם.

 • נאות הכיכר

  יש חיים גם בקצה המדבר, ואפילו חיים טובים מאוד – מושב נאות הכיכר היא סיפורו של חלום שהתגשם והמשיך לצמוח על אף הקשיים שבדרך.

 • כרם מהר"ל

  כרם מהר"ל ידע לא מעט ימים קשים מאז היווסדו ב- 1949. למרות הקושי, ועל אף אי קבלת תמיכה מהמדינה, הצליח המושב בסופו של דבר לפרוח ולשגשג.

 • בית חנן

  בית חנן הוא דוגמה נהדרת למושב שהפך שטח שומם וקשה לגן פורח שחבריו נהנים מאיכות חיים גבוהה. ויש גם בונוס: שמורת טבע יפהפייה במרחק 2 ק"מ בלבד.

 • מכמורת

  מפרץ יפהפה, מועדון שיט שהצמיח כבר אלופת עולם, קרבה לתל אביב ולחיפה ומערכת חינוך משובחת – אין פלא שאיכות החיים במכמורת היא מהגבוהות בארץ.

 • יודפת

  את יודפת הקימו השכטריסטים, קבוצת צעירים שהאמינה בהתבוננות עצמית וחיפוש משמעות, ואכן עד היום מאפיינים את המושב הייחודי החיפוש ומרכזיות החינוך.

 • כפר חיטים

  כפר חיטים הוא הישוב הראשון שהוקם במסגרת חומה ומגדל (או השני, עדיין יש חילוקי דעות בנושא...). הקרבה לכנרת הופכת אותו למעוז צימרים מבוקש מאוד.

 • עבודה בחקלאות

  לעבודה בחקלאות מספר יתרונות: סיפוק רב, חיבור רב עוצמה לטבע, הזדמנות לבקר ברחבי ישראל וליהנות משלל היכרויות מעשירות – וגם מענק עבודה מועדפת

 • מושב חצבה

  חצבה הוא דוגמה נהדרת להגשמת החזון של בן גוריון על הפרחת השממה. הבונוס של חברי המושב שבערבה: נוף מרחיב נשימה ואווירה ייחודית באמת

 • בני ציון

  מושב בני ציון כבר מזמן לא מתבסס על חקלאות בלבד, אבל גם כך נהנים חבריו מאיכות חיים כפרית במרחק נסיעה קצרה מלב גוש דן

 • רשפון

  עם בתים שנמכרים במיליוני ₪ וחנויות לעיצוב הבית ובגדי מעצבים, רשפון הוא לא בדיוק המושב ה"קלאסי", אלא דוגמה לזיהוי מוצלח של הזדמנויות וניצולן

 • מושב אמירים

  אמירים הוא לא רק מושב, אלא דרך חיים של ממש, המבוססת על צמחונות וחיבור אמיתי לטבע, הן של חברי אמירים והן של האורחים הרבים המגיעים לצימרים שבו

 • בית לחם הגלילית

  יש הטוענים כי ישו נולד שם, הטמפלרים השאירו בו מבנים מרהיבי עין והאזור גדוש בנופים יפהפיים: אין ספק שכדאי להכיר את בית לחם הגלילית

 • חקלאות ימית

  חקלאות ימית היא גידול צמחים ובעלי חיים מימיים במי ים או מים מלוחים וכן מציאת טכנולוגיות ושיטות גידול של יצורים ימיים בבריכות יבשתיות

 • חקלאות הררית

  חקלאות הררית שגשגה בימי קדם בדרום אמריקה, באסיה – וגם בהרי ירושלים. כיום היא באה לידי ביטוי בעיקר כאתרי תיירות המספקים הצצה מעשירה אל העבר

 • חקלאות שלחין

  שלחין היא חקלאות המבוססת על הזרמת מים אל הגידולים השונים. מהן שיטות ההשקיה השונות, מהי הסכנה בהשקיית יתר ובכמה מי קולחין משתמשים בארץ?

 • חקלאות בעל

  האם גם בימינו יש חקלאות בעל, כלומר גידולים שאינם מושקים על ידי האדם אלא רק על ידי הטבע והגשמים? איפה אפשר לראות שחזור מדויק של חקלאות זו?

 • עלייתה ונפילתה של התוכנית לעידוד עובדים ישראלים בחקלאות

  בשנת 2009 נחתם הסכם בין משרד האוצר להתאחדות החקלאים, שמטרתו עידוד חקלאים ותיקים להעדיף עובדים ישראלים על פני עובדים זרים בעבודות בתחום החקלאות.
 • חקלאות בנגב

  חקלאות בנגב – לא מה שחשבתם. חקלאי האזור ממלאים את חזונו של בן גוריון ומפריחים את הנגב עם שלל גידולים תוך שימוש בטכנולוגיות חכמות ומים מליחים

 • נהלל – המושב הראשון בהיסטוריה

  אחד המקומות המפורסמים ביותר בארץ הוא נהלל, שכבר הבטיח את מקומו בהיסטוריה של מדינת ישראל ובכלל: זהו המושב הראשון עלי אדמות.
 • אניעם – כפר שהוא יצירת אמנות

  אניעם הוא אחד המושבים הצעירים והקטנים בארץ – וגם אחד המיוחדים והיפים שבהם. המושב, השוכן דרומית מזרחית לקצרין (במרחק של כ- 6 ק"מ), מציע אטרקציה הייחודית רק לו: כפר אמנים ססגוני ומרשים המושך אל המקום מטיילים רבים וגם כאלה המבקשים להתקבל כחברים במושב.
 • חקלאות אורגנית בישראל

  חקלאות אורגנית היא אחד התחומים המדוברים ביותר, וככל שגוברת המודעות לנזקים שעלול לגרום ייצור חקלאי לסביבה ולבני האדם, כך ישנה נטייה רבה יותר לבחון את האופציה של חקלאות שונה מזו המסורתית: חקלאות ידידותית לסביבה, שמטרתה אינה ניצול מלוא המשאבים הקיימים בטבע בנקודת זמן בודדה אלא מציאת איזון בין צרכי ההווה להבטחת עתיד הקרקע ושאר משאבי הסביבה, וכן כזו הנמנעת משימוש בחומרים מסוכנים לאדם גם אם במחיר יבולים מעט יותר קטנים.
 • בניית בית בנחלה חקלאית

  אחד הטרנדים הבולטים בשנים האחרונות הוא בניית בית בנחלה חקלאית. בדרך זו מגשימים אנשי העיר שעוברים למושב שני חלומות, האחד – בית פרטי עם חצר יפה וגדולה כשגם מסביב שולטים הירוק והמרחבים הפתוחים, שלא לדבר על אוויר הכפר הצלול יותר והשקט שמענג את האוזניים; והשני – בית שנבנה בדיוק על פי התוכניות של דייריו ועל פי חלומותיהם. החיים בכפר הם כה איכותיים עד שגם מסלול המכשולים אותו יש לצלוח במהלך בניית בית בנחלה חקלאית הופך, ברוב המקרים, ממחסום מרתיע לאתגר וחוויה.
 • מושבים בשרון – קרוב לעיר, איכות חיים של כפר

  המושבים הרבים הפזורים בגליל, בגולן ובנגב מציעים איכות חיים גבוהה וקסם ייחודי, אולם בסופו של דבר רוב אזרחי ישראל מעדיפים להצטופף בין חדרה לבין גדרה. הערים במרחב זה, ולא רק אלה של גוש דן, הולכות ומתמלאות בטון, הופכות צפופות יותר, מנוכרות יותר עקב המעבר משכונות ושיכונים למגדלים מבודדים – כך שאין פלא כי הרחבות המוצעות במושבים באזור זה, ובפרט בשרון (אם כי גם באזור שבין גוש דן לבין הרי ירושלים), נהנות מפופולאריות רבה.
 • שימוש חורג בנחלה

  כשהוקמו המושבים הראשונים, לפני קרוב למאה שנה, היה ברור כי מטרתם היא לעסוק בחקלאות – הן מתוך עיקרון גאולת הקרקע, הן מתוך רצון לספק תוצרת חקלאית טרייה ואיכותית והן בשל האידיאל של עבודת כפיים. גם המושבים הנוספים שהוקמו לאורך המאה ה- 20 התבססו על חקלאות, אולם התמורות שחלו באופן כללי בעולם והקושי להתפרנס אך ורק מענפים חקלאיים, גרמו לכך שרבים מבני המושבים השתמשו בנחלה שניתנה להם גם למטרות אחרות.
 • תמיכה הדדית ורעות במושב ובישוב קהילתי

  הצורך להשתייך לקבוצה הוא אחד הצרכים האנושיים הבסיסיים ביותר והמובנים ביותר. בארץ, עושה רושם, הרצון להיות אחד מחבר'ה הוא עז במיוחד (בעקבות הגלות הממושכת שהטביעה את חותמה בגנים שלנו, בשל האתוס של מעטים מול רבים וסיבות רבות נוספות), ולא בכדי צורות חיים שהשיתוף, הקהילתיות והערבות ההדדית הן בסיס קיומן כמו הקיבוץ והמושב (עליהם נוסף בשנים האחרונות הישוב הקהילתי) הומצאו בארץ.
 • יתרונות החיים בכפר

  אחד ממשלי איזופוס עוסק בעכבר העיר ועכבר הכפר ושורתו התחתונה היא שהחיים בעיר אולי כוללים יותר אפשרויות אולם הם גם רוויים קושי רב כך שבסופו של דבר מוטב לחיות במרחב הכפרי. איזופוס חי לפני כ- 2,600 שנה, וה"עיר" עליה דיבר (המשלים שלו, ובהם אגב גם הצרצר והנמלה והשועל והכרם עברו מדור לדור בעל פה וזכו לתיעוד בכתב רק אחרי מותו) כלל לא דמתה לכרכים הסואנים של היום, אולם עושה רושם שמסקנתו של המשל הנ"ל בהחלט תקפה גם בראשית המאה ה- 21, ואולי אף ביתר שאת.
 • חקלאות בת קיימא

  מצד אחד, אוכלוסיית העולם צומחת כל העת כך שישנם יותר ויותר פיות שיש להאכילם. מצד שני, המשאבים המשמשים לייצור מזון רובם ככולם אינם אינסופיים ושימוש יתר בהם עלול לכלותם כך שהדורות הבאים לא יוכלו ליהנות מהם גם. הצורך במציאת איזון בין אספקת מזון איכותי, נגיש ובעלות סבירה לדור הנוכחי לבין שמירת משאבים לטובת ילדינו ונכדינו (כמו גם ילדיהם ונכדיהם כמובן) על מנת שגם להם יהיה מה לאכול הוליד את המושג "חקלאות בת קיימא", מושג שהולך ותופס מקום יותר ויותר מרכזי בשיח הציבורי ובפעולות הגופים השונים בתחום.
 • וילות בצפון במסגרת חופשה עם החברים הטובים שלכם

  מתכוננים לצאת לסוף שבוע עם החברים הכי טובים שלכם? מחפשים מקום לינה בצפון שיוכל להכיל את כולכם, ובעיקר לספק לכם את הנוחות, שבה אתם כל כך מעוניינים? אם כן, תוכלו למצוא מגוון של וילות בצפון, המתאימות במיוחד לקבוצות ומציעות שלל של פינוקים נהדרים. וילות בצפון הן פתרון לינה מושלם לקבוצה של חברים, המעוניינים גם לשלב כמה מהפעילויות המהנות שמציע הצפון. ובאילו פעילויות מדובר?

 • מדיניות משרד החקלאות ופיתוח הכפר

  משרד החקלאות ופיתוח הכפר, שהחליף בשנת 1992 את המשרד הממשלתי שכונה בפשטות "משרד החקלאות", הוא הגוף האחראי על המרחב הכפרי בארץ. מטרות המשרד הן חקלאות מזינה, מיישבת ומקיימת, ובהתאם פועל המשרד להבטיח אספקת תוצרת חקלאית איכותית בכמות מספקת ובמחיר סביר; להגן על החי והצומח וכן על מקורות המים ועל הסביבה באופן כללי כך שגם הדורות הבאים יוכלו ליהנות מכל אלה; ולפתח את הפריפריה ואת המרחב הכפרי.

 • העברת זכויות בנחלה

  נחלה – מונח שעל פי החוק מתייחס לקרקע חקלאית המשמשת למגורי חבר מושב ולפרנסתו – אינה עוד נכס ככל הנכסים, וכל הכללים החלים לגבי נדל"ן באופן כללי (דירות מגורים, משרדים, מגרשים וכו') אינם חלים עליה. לפיכך, בכל מקרה בו מתעורר רצון לבצע העברת זכויות או שהמציאות כופה זאת (למשל, בעקבות מותו של בעל הזכויות) חשוב מאוד להיות מודעים לכל סעיפי החוק ולפעול באופן מושכל. רצוי גם להיעזר בעורך דין בעל מומחיות בתחום, שכן הפתגם "סוף מעשה במחשבה תחילה" מתאים במיוחד למקרים כגון אלה, והיעדר מחשבה תחילה עלול להוביל לתשלום מס גבוה או לעוגמת נפש כבירה של אחד הצדדים המעורבים.

 • דגשים לשיפוץ הבית במושב

  אם יש לכם בית במושב, סביר שתרצו לשפץ אותו בבוא היום, ובמיוחד כאשר מדובר בבית ישן מאד. שיפוץ בית במושב, כמו גם בית בעיר או בכל מקום אחר, מצריך התייחסות מיוחדת ושימת דגש רב מאד על אלמנטים מסוימים. העובדה שהבית במושב דורשת תשומת לב נוספת, שכן הסביבה קצת אחרת, ושונה מסביבה עירונית. הנה 5 דגשים לשיפוץ הבית במושב שיעזרו לכם ליהנות מתוצאה נפלאה:

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

 • |
 • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
 • |
 • מונסייט בניית אתרים