חדשות

 • אחרי החגים כבר כאן - זמן להסדרת המקרקעין במושב

 • הארכת ההנחות בהקצאת קרקע עד 30.11.2018

  מאת: בועז מקלר רו"ח

  בעקבות דחיית הדיון בהצעת החלטת הממשלה בנושא שינויי אזורי עדיפות לאומית לעניין מתן הטבות בתחום הבינוי והשיכון, התקבלה החלטת ממשלה חדשה שמספרה 4115 וכותרתה "קביעת אזורי עדיפות לאומית לעניין מתן הטבות בתחום הבינוי והשיכון - הארכת תוקף ההטבות".

  החלטה זו מאריכה את ההנחות הקיימות בהקצאת קרקע באזורי עדיפות לאומית עד 30.11.2018.

  להלן נוסח ההחלטה 4115:

  "קביעת אזורי עדיפות לאומית לעניין מתן הטבות בתחום הבינוי והשיכון – הארכת תוקף ההטבות

  מחליטים:

  א. לקבוע כי ההטבות שנקבעו במסגרת החלטת הממשלה מס' 1527 מיום 13.6.2016 (להלן: "החלטה 1527") ימשיכו לעמוד בעינן עד ליום 30.11.2018 או עד למועד תחילתה של החלטת ממשלה חדשה בנושא קביעת אזורי עדיפות לאומית לעניין מתן הטבות בתחום הבינוי והשיכון, המוקדם מביניהם.

  ב. מובהר כי תוקפן של ההטבות שנקבעו במסגרת ההחלטה 1527 לא ייפגע כתוצאה מסיום תוקף החלטת הממשלה מס' 667 מיום 4.8.2013 או כתוצאה מתחילת תוקפה של החלטת הממשלה מס' 3738 מיום 15.4.2018.

  ההחלטה התקבלה בהתאם לסעיף 19(ב) בתקנון לעבודת הממשלה."

  לעניין השינויים הצפויים בסיווג אזורי העדיפות ראו חוזרנו מס' 52/2018 "אזורי עדיפות בתחום הבינוי והשיכון- עדכון" .

  כמו כן ראו חוזרנו מס' 41/2018 "הנחות בהקצאת קרקע באיזורי עדיפות – הבהרות".

 • בעקבות השינוי בכללי ההורשה בנחלות החקלאיות- השבוע נערך דיון בעניין בתנועת המושבים :

  בעקבות ההודעה על שינוי כללי ההורשה של רמ״י בחוזה החכירה לבעלי נחלות שנכנסים להסדר של היוון חלקות המגורים, תנועת המושבים קיימה דיון מקיף בסוגיה יחד עם יועמ״ש אגף חוזים לדורות מיכל קראוס , סגנית מנהלת אגף חוזים לדורות מרסל בן דורי , היועמ״ש של הסוכונות קרן גורביץ ועורכי דין העוסקים במרחב הכפרי בכדי לשמוע ולהביע את עמדת המרחב הכפרי בעניין ולהחליט על דרכי הטיפול בסוגיה מול משרד המשפטים .

 • מכתב ממאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים בנושא הפעלת החלטת 1553 (979)

 • כנס אנרגיות מתחדשות וענף הסולארי במרחב הכפרי: "ענף הסולארי והאנרגיה המתחדשת מהווה הזדמנות כלכלית עבור המושבניקים"

  תנועת המושבים בשיתוף קבוצת משוב קיימה השבוע כנס בנושא ההזדמנויות הכלכליות בענף הסולארי ואנרגיות מתחדשות במרחב הכפרי בהשתתפות בכירי רשות החשמל ומומחים בתחום. אל הכנס הגיעו למעלה מ- 200 מושבניקים.

  כאמור, ענף הסולארי מהווה הזדמנות ממשית וכלכלית למושבניקים להשתמש במבנים החקלאיים הקיימים, הסככות ובתי האריזה ועתה גם בגגות בתיהם בשביל להשתמש באנרגיה הסולארית כדי לייצר חשמל דבר המהווה גם דאגה לעתיד ולפנסיה והכל מהגגות של הבתים או המבנים החקלאיים.

  מדינת ישראל הציבה לעצמה לעמוד ביעד של 10 אחוזים ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת עד לשנת 2020 ו- 17 אחוז עד לשנת 2030, זאת כחלק מהתחייבויותיה להפחתת פליטות גזי חממה בוועידת פריס. בשל מחסור במשאב הקרקע במדינת ישראל, הבינו כי התשובה טמונה בייצור על הגגות. מי שיהפוך וישתמש בגגות שלו באמצעות אנרגיה סולארית, ירוויח גם חשמל וחשמל ירוק אבל גם כסף ולא מעט כסף.

 • מדברים קרקעות

  יועמ״ש ויו״ר אגף קרקעות, עו״ד עמית יפרח הרצה השבוע בשני כנסים במושבים. ההרצאה הראשונה התקיימה במושב צור משה שבלב השרון בו סקר עו״ד יפרח בפני חברי המושב את סוגיית חוזי החכירה והיוון חלקות המגורים. הכנס השני היה במושב ברק ודבורה בו סקר יפרח בפני חברי המושבים את פעילות תנועת המושבים בנושא הזכויות בקרקע ובעיקר את נושא ירושת המשק החקלאי , הכנס נערך בשיתוף המרכז לצעירים בגלבוע ״תכלס״ .

  עו״ד עמית יפרח : ״הענקת הידע לחברי המושבים הינה חיונית ואנו עושים זאת בכל הארץ , הידע הניתן בכנסים מהווה עבור מנהלי היישובים כלי ניהולי ממדרגה ראשונה ובנוסף מהווה חיבור ביננו לבין הנהלות היישובים,חשפתי בפני חברי המושבים את פעולות התנועה בעניינים אלו והמגמות הצפויות״.

 • תנועת המושבים ומבט מושבים קיימו השבוע כנס בנושא היוון חלקות המגורים וחוזי החכירה במושב מלאה שבחבל התענך

  במהלך הכנס סקר יועמ"ש ויו"ר אגף הקרקעות של תנועת המושבים, עו״ד עמית יפרח את החלטות רמ״י החדשות ומשמעותן לבעלי הנחלות , לאחר מכן מנכ"ל מבט מושבים, יוגב שריד סקר את ההיערכות הנדרשת מצד האגודה ליישום ההחלטות החדשות של רשות מקרקעי ישראל.

 • תנועת המושבים קיימה סיור במושבי מועצה האזורית עמק יזרעאל: "שומרים על השטחים הפתוחים והחקלאים"

  הנהלת תנועת המושבים בראשותו של מאיר צור קיימה סיור במושבי המועצה האזורית עמק יזרעאל. את הסיור ארגן ראש המועצה, אייל בצר אליו התלוו איתם בירגר, מרכז חקלאי העמק ומשה (טושקו) בן שחר, מנכ"ל מרכז חקלאי העמק בשיתוף עם רכזת שטח הצפון של התנועה, אורלי עמית.

  במהלך הסיור עדכן ראש המועצה, אייל בצר את מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור והנהלת התנועה על פעילותה של המועצה לשמירה על השטחים הפתוחים והחקלאיים בעמק יזרעאל. בצר הדגיש: "אנו שומרים על השטחים הפתוחים והחקלאיים בעמק יזרעאל, בעיקר לנוכח רצונה של רמת ישי לקדם תכנית פיתוח להתרחבות היישוב על חשבון שטחים חקלאים של העמק, תוכנית אליה אנו מתנגדים".

 • הנדון: המועצה הארצית אישרה את התוספת של יחידת מגורים נוספת למשקי העזר

 • החלטת רמ"י 1523 - הזכות להתחשבונות

 • כנסים בנושא קרקעות

  השבוע ייצג יועמ״ש ויו״ר אגף הקרקעות , עו״ד עמית יפרח את המרחב הכפרי בשני כנסים: הכנס הראשון הוא כנס לשכת שמאי המקרקעין שבו סקר עו״ד יפרח את סוגיית היוון חלקות המגורים במושבים , הערכות רשות מקרקעי ישראל ליישום ההחלטה והכנת התשתית התכנונית של האגודות ובעלי הנחלות לצורך כניסתם להחלטה . הכנס השני הוא כנס עיר הנדל״ן בנושא חוק הותמ״ל ושינוי ייעוד הקרקעות החקלאיות לטובת פתרון מצוקת הדיור: ״ההתיישבות נאבקת בחוק הותמ״ל שהינו דורסני ובלתי חוקתי. אם מדינת ישראל תמשיך לעשות בו שימוש היא מסכנת את ביטחון המזון של אזרחי ישראל״ . עוד הוסיף יפרח: "ההתיישבות תמשיך לפעול לתיקון החוק גם במסגרת הכנסת וגם דרך עתירות לבג״צ "
  בכנס נכחו כלל אנשי הנדל״ן המובילים הן מהשוק הפרטי והן ממשרדי הממשלה הרלבנטיים ונכחו בו אלפי משתתפים
  .

 • מושב היוגב העניק תעודת הוקרה ליו"ר אגף הקרקעות, עו"ד עמית יפרח

  במסגרת כנס שנערך במושב היוגב בנושא היוון חלקות במגורים וחוזי החכירה לדורות, העניק מושב היוגב לעו"ד עמית יפרח תעודת הוקרה על פועלו ותרומתו למען המרחב הכפרי.

  בתעודה נכתב " חברי מושב היוגב מבקשים להודות על הייעוץ והתמיכה בכל נושא שפנינו אליך ותמיד בסבלנות ורצון לעזור. תודה מיוחדת על הפעילות המקצועית מכל הלב והאמונה בייצוג המושבים והחקלאים בכל מקום שנדרש.

  עמית יפרח הודה לחברי האגודה על הערכה הרבה ואמר:

  "רגעים מעין אלה מזכירים לנו למה בחרנו להיות שליחי הציבור"

   

 • יישום החלטות רשות מקרקעי ישראל

  הועדה הבין מושבית של התנועות המושביות אירחה השבוע את עו"ד גלית ויטנברג, מנהלת האגף לשימושים חקלאיים ברשות מקרקעי ישראל לדיון משותף ומעניין שמהותו חיזוק הקשר בין האגף החקלאי לבין המגזר המושבי בעובדה מול המושבים ביישום החלטות רשות מקרקעי ישראל.

  מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: נפעל יחד ליישום החלטות המנהל".

 • הנחלה בעידן החדש

 • "בונים על הכפר" - הנושאים הבוערים בתחום הנדל״ן במרחב הכפרי

  תנועת המושבים מציגה בפניכם תוכנית חדשה בהנחייתו של יו"ר אגף הקרקעות של תנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח בערוץ הנדל״ן של ישראל, ״בונים על הכפר״ - פרוייקט משותף עם השמאית נחמה בוגין.

  התוכנית תעסוק בנושאים הבוערים בתחום הנדל״ן במרחב הכפרי .

  הפעם תעסוק התוכנית בכדאיות הכלכלית בבניית מתקני חשמל סולאריים ובהערכות המושבים ליישום החלטות רשות מקרקעי ישראל.

  לצפייה בתוכנית לחצו כאן

ניהול ושיווק האתר: Exactive Marketing      

 

 נחלה

 

 • |
 • © 2012 כל הזכויות שמורות לתנועת המושבים
 • |
 • מונסייט בניית אתרים